Windows 11 zaprezentowany. Co się zmieni?

Oto on – Windows 11. Po sześciu latach prac Microsoft zaprezentował najnowszą odsłonę najbardziej znanego systemu operacyjnego. Zmian jest sporo, a oto najważniejsze z nich.
Windows 11 zaprezentowany. Co się zmieni?

Windows 11 jest ładniejszy, szybszy i bardziej dopracowany

Z tym ładniejszy to może nieco przesadziłem, bo niezmiennie uważam, że nic nie przebije tematów do Windowsa XP. Nie mniej wizualnie Windows 11 zmieni sporo. Oczywiście w oczy od razu rzuci się nam Menu Start na środku ekranu. Ale cały interfejs wygląda zdecydowanie inaczej i nie można odmówić mu nowoczesności.

Microsoft zapewnia, że Windows 11 jest szybszy od Windowsa 10, a przy tym bardziej dopasowany. Mają o tym świadczyć aktualizacje, które będą o 40% mniejsze niż w przypadku poprzednika. Ciekawe, czy będą też równie inwazyjnie spowalniać komputer jak ich nie zainstalujemy…

Czytaj też: Intel rozwinie rynek łączności. Sieć 5G jest dla firmy bardzo ważna

Lepsze dopasowanie, praca na wielu ekranach i aplikacje z Androida

Coraz więcej osób korzysta z dużych ekranów i to oni będą głównymi zainteresowanymi poprawioną pracą na wielu ekranów. Wyświetlacz(e) będzie można podzielić na sekcje z przypinanymi aplikacjami. To ułatwi zarządzanie oknami aplikacji. Bardzo ważną zmianą jest też zapamiętywanie ustawień. Jeśli w Windowsie 10 mamy rozplanowane okna aplikacji na kilku ekranach, odłączenie któregoś z nich zburzy nam cały układ okien. Windows 11 zminimalizuje je do jednego przycisku na pasku zadań i jednym kliknięciem będziemy mogli je łatwo przywrócić. Z kolei podłączenie ekranu uruchomi ostatni układ aplikacji.

Windows 11 ma być lepiej dopasowany do obsługi dotykiem. To jedna z największych bolączek Windowsa 10. Przełączenie się pomiędzy obsługą kursorem, a dotykiem ma być płynniejsze, a oba widoki bardzo do siebie podobne. Usprawnienia dotyczą też obsługi rysikiem, głosem oraz pisma odręcznego.

Windows 11 będzie umieć emulować aplikacje Androida i uruchamiać je w pionowym oknie. Genialna sprawa! Jako jeden przykład podany został TikTok. Ale TikTok TikTokiem – Instagram! To będzie ważna zmiana dla wielu osób.

Czytaj też: Inteligentny dom od Apple – Jak zacząć przygodę z Apple HomeKit?

Nowy sklep i lepsze granie w gry

Windows 11 zostanie zintegrowany z Xbox Game Pass. Na starcie dostaniemy dostęp do aż 1000 tytułów. Gracze docenią też możliwość wypożyczania gier, jak również obsługę AutoHDR znanego z Xboxa. Doznania płynące z rozgrywki ma również poprawić szybsze ładowanie danych do pamięci karty graficznej z pominięciem procesora.

W Windowsie 11 powrócą widżety z nowym panelem do ich przeglądania. Zupełnie przemodelowany został też sklep z aplikacjami.

https://twitter.com/Windows/status/1408089159584169993?s=20

Windows 11 – premiera i wymagania

Windows 11 pojawi się na rynku w październiku i z darmowej aktualizacji będzie mógł skorzystać każdy użytkownik legalnej kopii Windows 7, 8 oraz 10. Oczywiście kupimy go też osobno.

Wymagania sprzętowe nie są wygórowane. Potrzebujemy 64-bitowego procesora taktowanego zegarem minimum 1 GHz, 4 GB pamięci RAM, 64 GB przestrzeni dyskowej i co najmniej 9-calowego ekranu o rozdzielczości minimum 768 x 1366 pikseli.