Dopiero zaczęli, a już się rozkręcają. Relativity Space otwiera nową fabrykę

Start-up Relativity Space, który zapowiedział rozpoczęcie tworzenia rakiet Terran w technologii druku 3D, już planuje “poważną ekspansję” i zwiększenie produkcji maszyn. To może być złoty interes, ale czy faktycznie znajdzie się tylu chętnych na rakiety z drukarki 3D?
Render rakiet Terran 1

Render rakiet Terran 1

Przedstawiciele Relativity Space poinformowali, że podpisali umowę na budowę fabryki o powierzchni 93 000 m2 w Goodman Commerce Center, w kalifornijskim Long Beach. Do tej pory znajdowała się tam fabryka Boeinga, w której produkowano wojskowe samoloty transportowe C-17. Ostatni egzemplarz zszedł z taśmy produkcyjnej w 2015 r. Teraz będą tam powstawały rakiety Terran 1 i Terran R.

Spuścizna po Boeingu

Relativity Space zajmie fabrykę w styczniu 2022 r. i zamontuje tam dziesiątki drukarek Stargate, odpowiedzialnych za składanie rakiet Terran 1 i niedawno ogłoszonych modeli Terran R. Nowe egzemplarze każdej z rakiet powstaną przy użyciu druku 3D, sztucznej inteligencji i autonomicznej robotyki w mniej niż 60 dni. W nowej fabryce znajdzie zatrudnienie także ponad 2000 osób.

Ruch ten jest kluczowy dla skalowania naszego programu Terran R, a także kontynuowania korzystania z niezrównanego talentu tutaj – w Long Beach – aby kontynuować naszą misję.Tim Ellis, dyrektor generalny i współzałożyciel Relativity Space

Pierwszy gotowy do lotu drugi stopień Terran 1 zostanie dostarczony do Stennis Space Center w Mississippi “pod koniec lata” w celu przeprowadzenia testów ogniowych. Z kolei pierwszy planowany start rakiety Terran 1 z Przylądka Canaveral na Florydzie jest przewidziany jeszcze w tym roku, a Terran R w 2024 roku.

Render planowanej fabryki Relativity Space

Firma podpisała wiążący kontrakt na kilka startów rakiety Terran R z “głównym klientem”, którego nazwa nie została jeszcze ujawniona. Według agencji Reuters, start Terran 1 to wydatek rzędu 12 mln $, podczas gdy ceny Terran R nie zostały jeszcze ujawnione.

Terran czy Falcon?

Eksperci oceniają, że rakieta Terran R będzie znacznie mniejsza niż jej główny konkurent wielokrotnego użytku, czyli Falcon 9 produkowana przez SpaceX. Rakiety Terran mają być także bardziej “elastyczne” pod kątem planowanych misji. Wszystko to sprawia, że czekają nas naprawdę ciekawe czasy pod kątem misji kosmicznych, także załogowych. Można śmiało powiedzieć, że ludzkość na dobre wraca w kosmos!