Parmir i Voyager – zapamiętajcie te nazwy związane z flagowym Samsung Exynos 2200

Kiedy przed kilkoma tygodniami wyszło na jaw, że Samsung rozpoczął współpracę z AMD, zakładaliśmy, że w grę wejdzie na początek tylko wymiana technologii. Okazało się jednak, że sprawa będzie poważniejsza i tak też Samsung Exynos 2200, następca obecnego Exynosa 2100, otrzyma potencjał do rozłożenia konkurencji na łopatki na poletku wydajności graficznej swojego SoC.
Samsung Exynos 2200, Exynos 2200, flagowy Exynos 2200, wyciek Exynos 2200, rdzeń graficzny RDNA2 od AMD
Samsung Exynos 2200, Exynos 2200, flagowy Exynos 2200, wyciek Exynos 2200, rdzeń graficzny RDNA2 od AMD

Flagowy Samsung Exynos 2200 zostanie wyprodukowany z użyciem 4 nm procesu LPP

IceUniverse, który jest znany z ujawniania przedpremierowych informacji, zdradził właśnie na Weibo, że nadchodzący układ Exynos 2200 Samsunga o nazwie kodowej “Pamir” zostanie wyprodukowany z użyciem 4 nm procesu LPP (Low Power Plus). Odpowiada to procesowi, z którego skorzysta również nadchodzący flagowiec Qualcomma, czyli Snapdragon 895.

Czytaj też: Składany Honor nadchodzi. Wiemy już o nim całkiem sporo

Największe różnice między tymi układami? GPU, bo Qualcomm sięgnie po znane układy graficzne Adreno od ARM w wersji 730, a Samsung po wyjątkowy, bo stworzony specjalnie dla niego rdzeń na bazie architektury RDNA2 od AMD. Ta jest wykorzystywana m.in. w najnowszych Radeonach RX 6000, a jej niski pobór energii sprawił, że trafiła nawet na pokład Tesli.

Według źródła przecieku rdzeń graficzny od AMD na pokładzie Exynos 2200 nosi nazwę “Voyager”. O nim samym mogliśmy słyszeć już jakiś czas temu od AMD podczas wydarzenia Computex. Dowiedzieliśmy się wtedy, że ten rdzeń graficzny na bazie architektury RDNA2 będzie wspierał ray tracing oraz cieniowanie o zmiennej częstotliwości, co ma przyczynić się kolejno do lepszych efektów wizualnych i wyższej energooszczędności.

Wedle nieoficjalnych informacji wydajność rdzenia graficznego RDNA2 dla układu Exynos jest ponoć 30% wyższa niż rdzenia Mali-G78, znajdującego się w smartfonie Galaxy S21 Ultra z chipsetem Exynos 2100. 

Czytaj też: Google SR3, czyli nowe podejście do super rozdzielczości

Jedyny problem, jaki może spotkać rdzeń graficzny RDNA2 na pokładzie Exynosa 2200, to kwestia ograniczonych możliwości chłodzenia w smartfonach. We wcześniejszych, nieoficjalnych testach wykazano, że pod dłuższym obciążeniem thermal-throttling znacząco ogranicza się jego wydajność.