Samsung Exynos 2200, Exynos 2200, flagowy Exynos 2200, wyciek Exynos 2200, rdzeń graficzny RDNA2 od AMD

Parmir i Voyager – zapamiętajcie te nazwy związane z flagowym Samsung Exynos 2200

Kiedy przed kilkoma tygodniami wyszło na jaw, że Samsung rozpoczął współpracę z AMD, zakładaliśmy, że w grę wejdzie na początek tylko wymiana technologii. Okazało się jednak, że sprawa będzie poważniejsza i tak też Samsung Exynos 2200, następca obecnego Exynosa 2100, otrzyma potencjał do rozłożenia konkurencji na łopatki na poletku wydajności graficznej swojego SoC.

Flagowy Samsung Exynos 2200 zostanie wyprodukowany z użyciem 4 nm procesu LPP

IceUniverse, który jest znany z ujawniania przedpremierowych informacji, zdradził właśnie na Weibo, że nadchodzący układ Exynos 2200 Samsunga o nazwie kodowej „Pamir” zostanie wyprodukowany z użyciem 4 nm procesu LPP (Low Power Plus). Odpowiada to procesowi, z którego skorzysta również nadchodzący flagowiec Qualcomma, czyli Snapdragon 895.

Czytaj też: Składany Honor nadchodzi. Wiemy już o nim całkiem sporo

Największe różnice między tymi układami? GPU, bo Qualcomm sięgnie po znane układy graficzne Adreno od ARM w wersji 730, a Samsung po wyjątkowy, bo stworzony specjalnie dla niego rdzeń na bazie architektury RDNA2 od AMD. Ta jest wykorzystywana m.in. w najnowszych Radeonach RX 6000, a jej niski pobór energii sprawił, że trafiła nawet na pokład Tesli.

Według źródła przecieku rdzeń graficzny od AMD na pokładzie Exynos 2200 nosi nazwę „Voyager”. O nim samym mogliśmy słyszeć już jakiś czas temu od AMD podczas wydarzenia Computex. Dowiedzieliśmy się wtedy, że ten rdzeń graficzny na bazie architektury RDNA2 będzie wspierał ray tracing oraz cieniowanie o zmiennej częstotliwości, co ma przyczynić się kolejno do lepszych efektów wizualnych i wyższej energooszczędności.

Wedle nieoficjalnych informacji wydajność rdzenia graficznego RDNA2 dla układu Exynos jest ponoć 30% wyższa niż rdzenia Mali-G78, znajdującego się w smartfonie Galaxy S21 Ultra z chipsetem Exynos 2100. 

Czytaj też: Google SR3, czyli nowe podejście do super rozdzielczości

Jedyny problem, jaki może spotkać rdzeń graficzny RDNA2 na pokładzie Exynosa 2200, to kwestia ograniczonych możliwości chłodzenia w smartfonach. We wcześniejszych, nieoficjalnych testach wykazano, że pod dłuższym obciążeniem thermal-throttling znacząco ogranicza się jego wydajność.