Wiosną przewidywali, kiedy nastąpi aktywność tego FRB. Po wielu tygodniach poznali rezultaty

Sygnał FRB 200428 wykryty przez instrumenty STARE2 oraz CHIME był pierwszym pochodzącym z Drogi Mlecznej. Okazało się, że pochodzi on z odległości wynoszącej około 30 000 lat świetlnych.
Wiosną przewidywali, kiedy nastąpi aktywność tego FRB. Po wielu tygodniach poznali rezultaty

Bardziej interesujący wydaje się fakt, że dzień przed detekcją wspomnianego szybkiego błysku radiowego pojawiły się przesłanki świadczące o tym, że “coś było na rzeczy”. Emisje promieniowania rentgenowskiego i gamma zostały udokumentowane przez Obserwatorium Swift oraz kosmiczne obserwatorium GLAST. Okazało się, że pochodzą one ze struktury znanej pod nazwą SGR 1935+2154.

Czytaj też: Namierzono pięć FRB. Nowe odkrycia mogą wyjaśnić, czym są szybkie błyski radiowe

Mikhail Denissenya, Bruce Grossan i Eric Linder napisali artykuł, w którym skupili się na potencjalnej cykliczności SGR 1935+2154. Przewidywali wtedy, że sygnały powrócą za trzy miesiące, 1 czerwca. Następnie miały się powtarzać na przestrzeni kolejnych czterech miesięcy. Okazało się, że aktywność tego źródła faktycznie miała miejsce, choć zdarzyła się odrobinę później – 24 czerwca. Towarzyszyły jej powtórne rozbłyski, których łącznie było kilkanaście, wliczając ten z 6 lipca.

FRB to szybkie błyski radiowe generowane przez gwiazdy neutronowe bądź magnetary

Warto w tym miejscu wspomnieć o tzw. trzęsieniach gwiazd, które występują, gdy skorupa gwiazdy neutronowej zaczyna podlegać wstrząsom przypominającym te spotykane na Ziemi. Najprawdopodobniej prowadzą do nich interakcje pomiędzy powierzchnią gwiazdy neutronowej a jej polem magnetycznym. Drugim z wyjaśnień jest natomiast wpływ materii otaczającej magnetary, przez co emisje sygnałów pochodzących z gwiazd docierają do Ziemi w określonych odstępach czasowych.