Księżyc Jowisza podlega regularnemu “bombardowaniu”. Czy Europa naprawdę może zawierać życie?

Europa to księżyc Jowisza uznawany za jedno z najlepszych miejsc do poszukiwania życia pozaziemskiego. Wygląda jednak na to, że jego powierzchnia jest „bombardowana” przy pomocy promieniowania i kosmicznych skał.
Księżyc Jowisza podlega regularnemu “bombardowaniu”. Czy Europa naprawdę może zawierać życie?

Poza uderzeniami stosunkowo niewielkich obiektów, dodatkowe utrudnienie dla potencjalnego życia na Europie mogłyby stanowić regularnie przyjmowane dawki promieniowania. W ramach badań opisanych na łamach Nature Astronomy naukowcy próbowali wyjaśnić, jak głęboko pod powierzchnię sięgają te czynniki. Określenie takich wartości może być szczególnie pomocne w kontekście poszukiwania na miejscu życia.

Czytaj też: Mikroorganizmy żyją setki metrów pod lodem. Ich obserwacje mogą pomóc w poszukiwaniu życia pozaziemskiego

Naukowcy doszli do wniosku, że kontakt ze skałami i promieniowaniem spowodował, iż górna warstwa, mająca około 30 centymetrów grubości, powinna być pozbawiona jakicholwiek form życia. Gdyby było inaczej, musiałoby ono być naprawdę wytrzymałe – być może nawet bardziej niż słynne ziemskie niesporczaki.

Europa to księżyc Jowisza posiadający lodową skorupę i potencjalny ocean ukryty pod nią

Ta praca poszerza nasze zrozumienie podstawowych procesów zachodzących na powierzchniach w całym Układzie Słonecznym. […] Jeśli chcemy zrozumieć cechy fizyczne i to, jak planety w ogóle ewoluują, musimy zrozumieć rolę, jaką odgrywa ogrodnictwo uderzeniowe w ich przekształcaniu. Cynthia Phillips, Jet Propulsion Laboratory

Czytaj też: Zorze na Jowiszu. Po 40 latach poznaliśmy rozwiązanie zagadki

Jednocześnie nie ma co porzucać nadziei związanych z obecnością potencjalnego życia na Europie. Księżyc Jowisza, szósty największy w całym Układzie Słonecznym, najprawdopodobniej posiada pod warstwą lodu ocean wypełniony ciekłą wodą. W jego zbadaniu mogłyby pomóc nadchodzące misje: Europa Clipper zarządzana przez NASA oraz JUICE, której realizacją zajmuje się Europejska Agencja Kosmiczna. Eksperci szacują, iż ta pierwsza dotrze w okolice Jowisza około 2030 roku, natomiast druga dokona tego rok wcześniej.