Rusza budowa Square Kilometer Array, największego radioteleskopu na świecie

Nadchodzi przełom w astronomii. Największy na świecie radioteleskop zostanie zbudowany po prawie 30 latach planowania. Square Kilometer Array będzie w stanie zajrzeć głębiej we Wszechświat niż jakiekolwiek inne urządzenie do tej pory.
Square Kilometer Array

Square Kilometer Array

Square Kilometer Array (SKA) będzie największym radioteleskopem na świecie. Jego budowa rozpoczyna się po prawie 30 latach przygotowań. Prace na dwóch placach w Australii i RPA, gdzie powstaną dwie osobne części SKA, rozpoczynają się właśnie dzisiaj, 1 lipca.

Najpotężniejszy radioteleskop na świecie

Radioteleskop SKA będzie nasłuchiwał sygnałów radiowych w szerokim zakresie – od 70 MHz do 25 GHz. Zamiast pojedynczego talerza, SKA ma składać się z precyzyjnie zaprojektowanej sieci anten rozmieszczonych o łącznej powierzchni 1 km2, rozmieszczonych w dwóch różnych miejscach.

SKA-Mid, zlokalizowany na pustyni Karru w RPA, będzie wykorzystywał 197 anten, każda o średnicy 15 metrów, do nasłuchu środkowych pasm częstotliwości. SKA-Low array, nasłuchujący niższe pasma częstotliwości, będzie składał się z 131 072 anten zlokalizowanych w Australii Zachodniej – na północ od Perth.

Kraje wspierające projekt utworzyły w lutym tego roku organizację zarządzającą teleskopem – Square Kilometer Array Observatory (SKAO). 16 państw członkowskich SKAO wspólnie finansuje budowę teleskopu o wartości 1,3 miliarda euro oraz 700 mln euro potrzebnych na pierwszą dekadę jego działania.

Jestem podekscytowany. Ta chwila była przygotowywana przez 30 lat. Dziś ludzkość wykonuje kolejny gigantyczny skok, zobowiązując się do budowy tego, co będzie największym tego typu obiektem naukowym na naszej planecie; nie tylko jednego, ale dwóch największych i najbardziej złożonych sieci radioteleskopów, zaprojektowanych w celu odblokowania niektórych z najbardziej fascynujących tajemnic Wszechświata.Philip Diamond, dyrektor generalny SKAO

Czego będzie szukał?

SKA będzie mógł badać obiekty odległe nawet o 13 mld lat świetlnych. Ma dostarczać obrazy o jakości wyższej od Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, który wciąż potrafi nas zaskoczyć. Sieć SKA będzie zbierać ok. 13 terabitów danych na sekundę.

SKA będzie przełomem w wielu różnych dziedzinach, w tym astrofizyce, kosmologii i fizyce cząstek elementarnych. Będzie miał wyjątkową pozycję, aby odpowiedzieć na niektóre pytania dotyczące ewolucji galaktyk i zaoferuje nam wyjątkową możliwość rozpoczęcia badań stojących za formowaniem się i ewolucją jasnych źródeł od kosmicznego świtu do obecnych lat.Chiara Ferrari, nadzorująca udział Francji w SKAO

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, SKA zacznie przeprowadzać obserwacje astronomiczne już w 2024 r., kiedy to zostaną ukończone dwie pierwsze podjednostki sieci.