Ofidofobia to paniczny lęk przed wężami. Osoba dotknięta tym schorzeniem boi się nawet samego zdjęcia węża. Co ciekawe, spośród ok. 725 gatunków węży jadowitych żyjących na Ziemi, tylko 250 jest w stanie zabić człowieka jednym ugryzieniem.
Z jadu różnych węży wyodrębniono ponad sto związków – przede wszystkim białek oraz polipeptydów. Niektóre z nich wpływają na poziom krzepnięcia krwi czy ciśnienia tętniczego. Teraz zespół Kibreta Mequaninta, bioinżyniera z Uniwersytetu Zachodniego, znalazł nowe zastosowanie – “superklej” do tkanek ciała, który w ciągu kilku sekund może zatrzymać niebezpieczne krwawienie.
Cudowny żel dla ratowników medycznych
W ciągu ostatnich 20 lat Mequanint opracował wiele urządzeń medycznych i technologii terapeutycznych opartych na biomateriałach, które są wykorzystywane na całym świecie. Jego najnowsze odkrycie jest oparte na enzymie zwanym reptilazą lub batroksobiną, występującym w jadzie żararak lancetowatych (Bothrops atrox), które są jednymi z najbardziej jadowitych węży w Ameryce Południowej.
Koagulacyjne właściwości batroksobiny odkryto w 1936 r. – powoduje ona odczepianie monomeru fibryny od fibrynogenu. Ten odłączony monomer powoduje aktywację plazminogenu i ulega rozkładowi. Dlatego właśnie w przeszłości wykorzystywano batroskobinę jako narzędzie diagnostyczne oceniające czas krzepnięcia krwi pod wpływem heparyny.
Teraz stworzono specjalny hydrożel oparty na batroskobinie, który po wstrzyknięciu do ciała, szybko zwiększa gęstość i hamuje krwawienie.
Podczas urazów, kontuzji i nagłych krwawień, ten “superklej” można zastosować po prostu ściskając tubkę i świecąc na nią przez kilka sekund światłem widzialnym, takim jak wskaźnik laserowy. Nawet latarka w smartfonie załatwi sprawę.prof. Kibret Mequanint
W porównaniu z tzw. klejem fibrynowym, powszechnie stosowanym przez chirurgów na całym świecie, nowy uszczelniacz tkankowy ma 10 razy większą siłę wiązania. To znaczy, że jest odporniejszy na rozszczelnienie lub wypłukanie w wyniku silnego krwawienia. Czas krzepnięcia jest również znacznie krótszy, skracając go z 90 sekund (w przypadku kleju fibrynowego) do 45 sekund.
Przewidujemy, że ten tkankowy “superklej” będzie wykorzystywany do ratowania życia na polu walki lub w innych przypadkowych urazach, takich jak wypadki samochodowe. Aplikator łatwo mieści się również w apteczkach pierwszej pomocy.prof. Kibret Mequanint
Nowo opracowana substancja może być także wykorzystywana do bezszwowego chirurgicznego zamykania ran. Prof. Mequanint współpracował z bioinżynierami, naukowcami i lekarzami z Uniwersytetu Manitoba i Wojskowego Uniwersytetu Medycznego w Chongqing w Chinach.