Chiński statek kosmiczny o długości kilku kilometrów? Plany już ruszyły

Prawdopodobnie w przyszłości obecne czasy, w których żyjemy, będzie określać się mianem kolejnego wyścigu o podbój kosmosu, a w nim Chiny ewidentnie będą odgrywać ważną rolę. Dziś dowiedzieliśmy się bowiem o kolejnym ambitnym planie państwa, wedle którego potencjalny chiński statek kosmiczny będzie mierzył nie kilkaset, a kilka tysięcy metrów. Grafika powyżej jest niepowiązana.
Chiński statek kosmiczny, China, Chiny
Chiński statek kosmiczny, China, Chiny

Chiny już teraz mają na koncie wiele kosmicznych osiągnięć i w przenośni i dosłownie. Potwierdza to niedawne lądowanie łazikiem na Marsie, jako drugi kraj w historii świata, który tego dokonał, czy trwający właśnie i rozpoczęty w kwietniu tego roku proces montażu stacji kosmicznej Tiangong. Ta już w następnym roku ma doczekać się podstawowej jednostki mieszkalnej dla astronautów, a finalnie, choć 4-krotnie mniejsza od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, będzie arcyważna dla dalszego rozwoju chińskiej technologii do podboju kosmosu. Z całą pewnością ze zgromadzonej wiedzy skorzysta dzisiejszy bohater, czyli ewentualny chiński statek kosmiczny.

Czytaj też: Najmniejszy superkondensator na świecie dorównuje bateriom AAA. To nano-biosuperkondensator

Wizualizacja stacji Tiangong

15 miliona juanów, czyli około 9 mln złotych w grze. Cel? Sprawdzenie, jak stworzyć długi na wiele kilometrów chiński statek kosmiczny

Dowiedzieliśmy się właśnie z raportu South China Morning Post, że naukowcy z Chin badają możliwość montażu statku kosmicznego na orbicie, aby dopełnić cele państwa w myśl misji załogowych w długoterminowej skali czasowej. Państwowe National Natural Science Foundation of China realizuje obecnie analizę mechaniki budowy “bardzo dużego statku kosmicznego rozciągającego się na wiele kilometrów”.

Czytaj też: Dane przesyłane światłem i sygnałami elektrycznymi jednocześnie. To nie fikcja, to nośnik z perowskitu

Wedle źródła to dążenie jest częścią dużego strategicznego projektu lotniczego, który zapewni “przyszłe wykorzystanie zasobów kosmicznych, eksplorację tajemnic wszechświata i długoterminowe pozostanie na orbicie długoterminowej”. Dostęp mamy nawet do schematów projektów, które wskazują, że pracami kieruje agencja podległa krajowemu Ministerstwu Nauki i Techniki.

Czytaj też: Kostki uranu z II WŚ mogły zmienić losy świata. Naukowcy odkrywają ich tajemnice

Te schematy wskazują, że opracowanie modułowego statku kosmicznego wymagałoby wielu startów z powierzchni Ziemi na dostarczenie kolejnych modułów w kosmos. Montaż przebiegałby bowiem właśnie w przestrzeni kosmicznej, bo finalnie ten wielokilometrowy chiński statek kosmiczny będzie ważyć zbyt dużo, aby wznieść go ponad atmosferę. Jednak kwestia wagi nadal jest ważna i dlatego zaangażowani w projekt badacze stają przed wyzwaniem zmniejszenia finalnej wagi i tym samym całkowitej liczby potrzebnych startów. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej problemów, jakich może przysporzyć taki statek kosmiczny.