Nowe odkrycia dotyczące ewolucji galaktyk

Galaktyki przechodzą fazę, w której tracą większość swojego gazu, co powoduje zmianę ich właściwości w trakcie ewolucji. Obecne modele ewolucji galaktyk sugerują, że powinno się to przydarzyć wszystkim galaktykom, w tym naszej Drodze Mlecznej.
Nowe odkrycia dotyczące ewolucji galaktyk

Aisha Al Yazeedi, pracownik naukowy z campusu Uniwersytetu Nowy Jork w Abu Dhabi twierdzi, że ewolucja galaktyk jest bezpośrednio związana z aktywnością ich centralnej, supermasywnej czarnej dziury. Jednak związek pomiędzy aktywnością czarnej dziury a wyrzucaniem gazu z całej galaktyki nie jest jeszcze dobrze zbadany.

Obserwacje są niezbędne do wyjaśnienia, w jaki sposób centralna czarna dziura może wpływać na ewolucję całej galaktyki.Aisha Al Yazeedi

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Astronomical Journal. Przedstawiają one mechanizmy wyrzutu gazu, własności wypływu i ich związek z aktywnością supermasywnej czarnej dziury w centrum galaktyki-gospodarza.

Czytaj też: Tak czarna dziura spożywa swój posiłek. Jej nawyki zaskoczyły astronomów

Zjednoczone Emiraty Arabskie także aktywnie działają w przestrzeni kosmicznej

W publikacji przedstawiono także szczegółowe optyczne i radiowe badania galaktyki MaNGA 1-166919, która prawdopodobnie posiada aktywne jądro. Morfologia obrazu radiowego pokazuje dwa płaty (tzw. dżety) emanujące z centrum galaktyki, co jest wyraźnym znakiem aktywności jądra, która może napędzać wypływ gazu. Mierząc własności wypływu, naukowcy udokumentowali, że jego zasięg optyczny pokrywa się z zasięgiem emisji radiowej.

Praca badaczki stanowi uzupełnienie innych badań i działań Zjednoczonych Emiratów Arabskich w zakresie przestrzeni kosmicznej. Wcześniej statek kosmiczny ZEA okrążył Marsa, a ostatnio ogłoszono plany wysłania robota- łazika na Księżyc w 2022 r. Ich celem jest także zbudowanie do 2117 roku miasta na Marsie.