Klej chirurgiczny zainspirowany wąsonogami zatrzyma krwawienie w ciągu 30 sekund

Naukowcy MIT opracowali nowy klej chirurgiczny, który może zatrzymać krwawienie w ciągu 30 sekund. Inspirację znaleźli w przyrodzie, a dokładniej w gromadzie organizmów zwanych wąsonogami.
Nowy klej chirurgiczny do gojenia ran

Nowy klej chirurgiczny do gojenia ran

Podczas krwawienia chirurg nie myśli o tym, jaką pozostawi bliznę, bo kluczowe jest dla niego ratowanie życia pacjenta. Niestety, tradycyjne nici chirurgiczne często pozostawiają po sobie ślady po wkłuciach igły. Dlatego dobrą alternatywą jest używanie klejów chirurgicznych do zamykania ran. Taki preparat jest łatwy w aplikacji, a ponadto zapewnia ochronę przed infekcjami, choć zanim zacznie działać, to zazwyczaj mijają minuty. Teraz naukowcy z MIT stworzyli innowacyjny klej, który aktywuje się w ciągu 30 sekund.

Klej przyszłości

Nowy klej chirurgiczny może zamknąć ranę w ciągu 15 do 30 sekund. W testach na szczurach i świniach, klej pozostawał nienaruszony przez kilka tygodni, zanim stopniowo był rozkładany przez organizm w miarę naturalnego procesu gojenia tkanki. W razie potrzeby można go jednak usunąć wcześniej za pomocy specjalnego roztworu. Klej nie wywołuje również dużego stanu zapalnego wokół miejsca gojenia się tkanki.

Formowalna pasta może wpłynąć i dopasować się do każdego nieregularnego kształtu i uszczelnić go. To daje swobodę użytkownikom, aby dostosować go do nieregularnych kształtów krwawiących ran wszelkiego rodzaju.Jingjing Wu, główny autor badania

Sekretny składnik ma pochodzenie naturalne. Wąsonogi to gromada skorupiaków wyłącznie morskich, które są znane z tego, że mocno przyczepiają się do skał, kadłubów statków i innych stałych powierzchni, które są oczywiście mokre i często brudne. Naukowcy postanowili się nimi zainspirować.

Etapy gojenia się rany
To bardzo interesujące, ponieważ aby uszczelnić krwawiące tkanki, musisz walczyć nie tylko z wilgocią, ale także z zanieczyszczeniami pochodzącymi z wypływającej krwi. Odkryliśmy, że to stworzenie żyjące w środowisku morskim robi dokładnie to samo, co my musimy robić, aby poradzić sobie ze skomplikowanymi problemami związanymi z krwawieniem.Hyunwoo Yuk, drugi autor badania

Wąsonogi wydzielają dwa różne płyny, aby się zakotwiczyć. Pierwszy z nich to olej, który odpycha i wypiera wodę, pozwalając drugiemu płynowi – klejowi na bazie białka – na przyczepienie się. Naukowcy MIT wykorzystali istniejące kleje medyczne, które ulepszyli. W 2019 roku opisali dwustronną taśmę, która mogłaby zastąpić szwy w uszczelnianiu rany lub nacięcia w narządzie lub skórze. Tym razem zamrozili arkusze swojego materiału, zmielili go na drobne cząsteczki, a następnie zawiesili w oleju silikonowym.

Uzyskany efekt był identyczny, jak w przypadku wąsonogów, ponieważ olej wypiera ciecz – w tym przypadku krew – z powierzchni. Mikrocząsteczki mogą się wtedy usieciować i szybko utworzyć uszczelnienie. W testach zespół stwierdził, że działa on lepiej niż istniejące środki hemostatyczne, nawet powstrzymując przepływ krwi u zwierząt testowych, którym podawano silne rozcieńczalniki krwi, aby zapobiec zakrzepom. Kolejne kroki będą polegały na testowaniu kleju na większych ranach.