Ujawniono projekty trzech okrętów podwodnych Turcji

Z okazji targów International Defence Industry Fair 2021, które trwały od 17 do 20 sierpnia, światło dzienne ujrzały projekty trzech okrętów podwodnych Turcji. Dwa z nich pochodzą od tureckiej firmy STM, a trzeci od Dearsan, czyli państwowej stoczni i stanową odrębne projekty, czerpiące garściami z flagowych okrętów MILDEN.
projekty trzech okrętów podwodnych Turcji, tureckie okręty, okręty podwodne, Turcja okręty
projekty trzech okrętów podwodnych Turcji, tureckie okręty, okręty podwodne, Turcja okręty

Lekki okręt podwodny Dearsan

Zacznijmy może od lekkiego okrętu podwodnego Dearsan, bo o nim wiemy najmniej. Posiadamy tylko zdjęcia pochodzące z serwisu Naval News i symboliczny opis, wedle którego okręt ten bazuje na zupełnie nowym projekcie.

Czytaj też: DS-RIB, to pierwsze dmuchane łodzie rosyjskiej armii. Do czego służą?

W rzeczywistości ma mierzyć 33,6 metra długości i 3,5 metra szerokości, rozpędzać się do ponad 10 węzłów pod wodą i do ponad 6 węzłów na powierzchni. Jego model w pomniejszonej skali widzicie powyżej.

Mały okręt podwodny STM500

42-metrowy STM500, wypierający 540 ton po zanurzeniu, ma być szturmowym okrętem podwodnym do operowania na płytkich wodach (powyżej 250 metrów) przez maksymalnie 30 dni z 24 członkami załogi. Jego maksymalna prędkość ma sięgać ponad 18 węzłów, a zasięg 7408 kilometrów, a o pozostanie poza radarami wrogów zadba połączenie spalinowego układu napędowego z elektrycznym na bazie akumulatorów litowo-jonowych (zasięg do prawie 140 km).

Czytaj też: Spójrzcie na centrum dowodzenia okrętów podwodnych nowej generacji MILDEN

Po stronie możliwości bojowych STM500 miałby na wyposażeniu cztery wyrzutnie z pociskami kierowanymi lub ciężkimi nowoczesnymi torpedami różnego rodzaju. Jednak jego możliwości obejmą też predyspozycje do rozmieszczania podwodnych UAV czy ogromny potencjał zwiadowczy, za sprawą peryskopu optoelektrycznego, anteny ESM oraz możliwości wyposażenia w różne typy sonarów i radarów.

Okręt podwodny TS1700

Ewidentnym wagowym zwycięzcą w tej trójce jest TS1700, który ma mierzyć 60,14 metra długości i 6,5 metra szerokości przy 13,4-metrowym kiosku. Po zanurzeniu do przynajmniej 300 metrów będzie wypierać 1740 ton, a na jego pokładzie znajdzie się również hybrydowy układ napędowy, który obejmuje silnik elektryczny i dwa generatory diesla, wspomaganymi systemami AIP. Łącznie ich zasięg wynosi prawie 13500 km, z czego ten elektryczny sięga 720 km.

Czytaj też: Rosyjska marynarka urośnie w siłę. Putin ogłosił konstrukcję sześciu nowych okrętów

Ten okręt podwodny został zaprojektowany z myślą o prowadzeniu wojny podwodnej, misji wywiadowczych, obserwacyjnych i zwiadowczych czy operacji specjalnych. Jest w stanie pomieścić 31 osób przez 90 dni na morzu, ale nie można zapomnieć o stricte bojowym zastosowaniu TS1700, bo posiada on osiem wyrzutni, które są w stanie wystrzelić 16 nowoczesnych ciężkich torped i pocisków kierowanych.