Systemy blockchain są żywymi istotami? Naukowcy zabrali głos w tej sprawie

Czy właśnie żyjemy w czasach, w których może zostać nakreślona nowa definicja życia? Ostatnie badanie opublikowane w Origins of Life and Evolution of Biospheres zdaje się właśnie to sugerować, wskazując, że obserwacje biologicznych form życia mogą mieć wiele wspólnego z systemami obliczeniowymi. Innymi słowy, naukowcy sugerują, że systemy blockchain są żywymi istotami.
Systemy blockchain, Systemy blockchain są żywymi istotami
Systemy blockchain, Systemy blockchain są żywymi istotami

Oleg Abramov, naukowiec z Planetary Science Institute, które jest finansowane częściowo przez program NASA Habitable Worlds, stwierdził, że istnieją pewne dowody, które łączą porządek obserwowany w systemach biologicznych z układami obliczeniowymi. To też główny autor omawianego dziś badania, które opracował razem z Kirstinem Bebellem i Stephenem Mojzsisem i które próbuje określić godne XXI wieku podejście do definiowania życia.

Czytaj też: Nowy algorytm dla superszybkich dronów łączy dwa zestawy danych dla lepszych wyników

Wychodzi na to, że w połączeniu ze sztuczną inteligencją technologia blockchain spełnia podstawowe definicje życia

Swoje obserwacje oparli na rozproszonej maszynie wirtualnej na bazie blockchaina, która składała się z tysięcy węzłów (w tym komputerów). Te wspólnie funkcjonowały w formie globalnego komputera ogólnego przeznaczenia, którego przez naturę sieci blockchain nie da się praktycznie wyłączyć. Te obserwacje wykazały, że tego typu systemy mają cechy charakterystyczne dla systemów biologicznych, co obejmuje podobieństwa m.in. z DNA, będącym podstawą dla całego znanego życia.

Czytaj też: Poznajcie psa przyszłości. Oto Xiaomi CyberDog!

Blockchain to struktura danych składająca się z podjednostek zwanych blokami, które są ze sobą na stałe połączone za pomocą zaawansowanej kryptografii. W praktyce jest to niezmienny nośnik, który zawiera instrukcje w postaci kodu komputerowego i jest replikowany w tysiącach węzłów, podobnie jak DNA w komórkach.– wyjaśnia Oleg Abramov.

Czytaj też: Lotniskowiec USS Gerald R. Ford już po próbach wstrząsowych. Ostatni ładunek zdetonowany

Pomijając nawiązanie do DNA, wedle badania systemy blockchain są żywymi istotami w pewnym sensie przez to, że wykazują też pewne właściwości życia, bo reagują na środowisko, rozbudowują się, zmieniają, regulują i replikują. Uznając te procesy samowystarczalności i samoorganizacji jako „organizmu”, badacze uznali tę technologię za operacyjnie zamknięty system, który mógłby, przynajmniej teoretycznie, spełniać wszystkie definicje życia.