Nancy Grace Roman Space Telescope przeszedł ważny test. Czas zacząć budowę

Nancy Grace Roman Space Telescope pomyślnie przeszedł krytyczny przegląd, co oznacza, że prace nad tym zaawansowanym instrumentem astronomicznym ruszą do przodu.
Nancy Grace Roman Space Telescope

Nancy Grace Roman Space Telescope

Nancy Grace Roman Space Telescope to teleskop kosmiczny nowej generacji, który będzie zbierać dane 500 razy szybciej od zasłużonego Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Dzięki ogromnemu polu widzenia, astronomowie będą mogli obserwować Wszechświat w podczerwieni. Uczeni przewidują, że teleskop pomoże znaleźć wiele nowych egzoplanet, także skalistych. Pomoże również w rozwikłaniu zagadek ciemnej materii i ciemnej energii.

Po zapoznaniu się z naszymi szeroko zakrojonymi testami sprzętowymi i zaawansowanym modelowaniem, niezależny panel recenzentów potwierdził, że zaprojektowane przez nas obserwatorium będzie działać. Wiemy, jak będzie wyglądać i do czego będzie zdolne. Teraz, gdy fundamenty zostały położone, zespół jest podekscytowany możliwością kontynuowania budowy i testowania obserwatorium, które sobie wymarzyli.Julie McEnery, starszy naukowiec projektu Roman Space Telescope w NASA Goddard Space Flight Center

Zapewniając taką samą rozdzielczość w podczerwieni jak Hubble w polu widzenia 200 razy większym, Nancy Grace Roman Space Telescope będzie prowadził szeroko zakrojone badania kosmosu, które zajęłyby setki lat przy użyciu Hubble’a. Nowy teleskop wykona mapy gwiazd, galaktyk i ciemnej materii, aby zbadać formowanie się i ewolucję dużych struktur kosmicznych, takich jak gromady i supergromady galaktyk oraz zbadać ciemną energię, która przyspiesza ekspansję Wszechświata.

Po zakończeniu tego przeglądu wchodzimy w ekscytującą fazę, w której będziemy montować i testować sprzęt Roman Space Telescope. Kiedy w 2024 roku cały sprzęt będzie gotowy do lotu, przeprowadzimy przegląd spójności systemu. Na koniec przetestujemy całe obserwatorium w środowiskach symulujących start i naszą orbitę, aby upewnić się, że będzie on działał zgodnie z projektem.Jackie Townsend, zastępca kierownika projektu Roman Space Telescope

Nowy teleskop odkryje wiele egzoplanet, w tym takie, które orbitują daleko od gwiazdy macierzystej. Były one do tej pory nieuchwytne dla innych misji poszukujących obcych światów. Roman Space Telescope przeprowadzi również szereg innych badań astrofizycznych w celu zbadania takich zagadnień jak gwiazdy w pobliskich galaktykach oraz poszukiwania nowych asteroid, komet i mniejszych planet w zewnętrznym Układzie Słonecznym.

Misja ma wystartować nie później niż w maju 2027 roku.