Nowa metoda obrazowania ludzkich narządów. To przełom w walce z cukrzycą i nowotworami trzustki

Szwedzcy naukowcy zaprezentowali nową metodę, dzięki której można badać różne typy ludzkich komórek z niemal mikroskopową precyzją. Może okazać się przełomowa do wykrywania wczesnych zmian w trzustce, co pozwoli na lepszą diagnostykę nowotworów tego organu.
Nowa metoda obrazowania może być przydatna w badaniach trzustki, ale nie tylko

Nowa metoda obrazowania może być przydatna w badaniach trzustki, ale nie tylko

Naukowcy z Uniwersytetu w Umeå opracowali metodę umożliwiającą tworzenie wysokiej rozdzielczości obrazów 3D ludzkich narządów praktycznie dowolnej wielkości, z zachowaniem mikrometrowej precyzji, czyli mniejszej niż cząsteczka kurzu. Wyniki zostały opisane w Communications Biology.

Ta metoda może przyczynić się do zaawansowanego zrozumienia, w jaki sposób zmiany komórkowe są związane z różnymi stanami chorobowymi.prof. Ulf Ahlgren z Uniwersytetu Umeå

Przełom w walce z cukrzycą, ale nie tylko

Do tej pory było możliwe tworzenie obrazów materiału biologicznego o wysokiej rozdzielczości przy użyciu takich technik jak optyczna tomografia koherencyjna (OCT) i mikroskopia fluorescencyjna. Poprzednie metody nie oferowały użytecznego sposobu oznaczania różnych typów komórek, które naukowcy chcieli badać, np. przy użyciu przeciwciał fluorescencyjnych, gdy badamy próbki wielkości całego organu. Nowa metoda rozwiązuje ten problem.

Zdjęcie przedstawia, jak trzustkę można podzielić na mniejsze części, które są oznaczane w zależności od ich specyficznych typów komórek za pomocą zabarwionych insuliną wysp Langerhansa. Części te można następnie połączyć za pomocą komputera, aby odtworzyć cały ludzki organ

Naukowcy z Uniwersytetu w Umeå wykorzystali nową metodę do badania ludzkiej trzustki, która jest jednym z najtrudniejszych narządów do poznawania. Wewnątrz trzustki znajdują się tzw. wyspy Langerhansa, które produkują insulinę, dlatego są kluczowym elementem podczas cukrzycy.

Dzięki nowej metodzie, szwedzcy naukowcy mogli wykazać wcześniej nieznane cechy anatomii ludzkiej trzustki, m.in. obszary o dużej gęstości wysp Langerhansa. Może to mieć kolosalne znaczenie niemal dla każdego aspektu medycyny, np. w celu poprawy protokołów przeszczepów wysp u osób chorujących na cukrzycę lub przy projektowaniu nieinwazyjnego obrazowania klinicznego trzustki.

Oprócz wykorzystania nowej metody do badania cukrzycy, może ona również poprawić zrozumienie innych chorób trzustki, w tym nowotworów trzustki. Jednak sama technologia powinna być możliwa do wykorzystania w badaniach nad innymi organami i chorobami w podobny sposób, ponieważ umożliwia badanie miejsc, w których zachodzą zmiany strukturalne w kontekście całego organu, ich ilości i relacji z pobliskimi tkankami i typami komórek.prof. Ulf Ahlgren z Uniwersytetu Umeå