Macie dość wirusów? Astrobiolog twierdzi, że istnieją one również na innych planetach

2020 i 2021 rok z pewnością nie należały do najprzyjemniejszych, co wynikało między innymi z trwającej pandemii. Paul Davies z Arizona State University zauważa jednak, że wirusy mogą być obecne również na innych planetach.
Macie dość wirusów? Astrobiolog twierdzi, że istnieją one również na innych planetach

Motyw zakażeń pozaziemskimi wirusami bądź zarażeń tajemniczymi pasożytami pojawiał się w filmach stosunkowo często. W związku z tym tego typu informacje mogą budzić przerażenie, choć Davies jest w tym przypadku znacznie bardziej stonowany. Naukowiec nie tyle przestrzega przed pozaziemskimi wirusami, co uznaje je za nieodłączne elementy istnienia żywych organizmów.

Czytaj też: Mikroorganizmy żyją setki metrów pod lodem. Ich obserwacje mogą pomóc w poszukiwaniu życia pozaziemskiego

Idea istnienia pozaziemskich form życia zazwyczaj z automatu przywodzi nam na myśl zielone, humanoidalne postaci poruszające się w latających spodkach. Zazwyczaj pomijamy jednak mikoorganizmy i cząsteczki widoczne jedynie pod mikroskopem. Według Daviesa wszelkiego rodzaju mikroby są kluczowe dla podtrzymania życia, bez względu na jego formę. Do tego grona naukowiec zalicza również wirusy, bądź ich odpowiedniki w pozaziemskich warunkach.

Wirusy mogą być nieodłączoną częścią sieci życia na Ziemi i innych planetach

Wirusy stanowią część sieci życia. Spodziewam się, że jeśli na innej planecie występuje mikrobowe życie, to musi tam się również znajdować – o ile mówimy o trwałej i zrównoważonej [sieci życia] – pełna złożoność i solidność napędzające możliwość wymiany informacji genetycznej. Paul Davies, Arizona State University

Co więcej, Davies powołuje się na zjawisko zwane poziomym transferem genów, które jest związane z przechodzeniem genów między organizmami należącymi do różnych gatunków. W przypadku wirusów miałoby dojść do wcielenia ich materiału genetycznego do genomów ludzi i innych zwierząt. Podobne wydarzenia mogłyby mieć miejsce na planetach innych niż Ziemia.

Czytaj też: Pentagon sądzi, że UFO ma pozaziemskie pochodzenie? Tak twierdzi znany astrofizyk

Czy istnieją powody do niepokoju? Jeśli mowa o scenariuszach rodem z filmów science-fiction, to nie. Wydaje się w zasadzie niemożliwym, aby pozaziemskie wirusy, które wyewoluowały w zupełnie innych warunkach niż te panujące na naszej planecie, były zdolne do infekowania ludzi. Tym bardziej, że nawet ziemskie wirusy nie stanowią zagrożenia dla wszystkich zwierząt, lecz jedynie wybranych gatunków.