Nowy rekord CoreScore. Upchnięto 6000 rdzeni RISC-V na FPGA

W rankingu CoreScore pojawił się nowy wpis, który pobija poprzedni rekord o prawie 20%, a pozostałe o grubo ponad 100%, a nawet 1000%, jeśli zejdziemy do pierwszej dwudziestki. Nic jednak w tym dziwnego, bo w grę wchodzi połączenie 6000 rdzeni RISC-V na FPGA.
Nowy rekord CoreScore, 6000 rdzeni RISC-V na FPGA, CoreScore
Nowy rekord CoreScore, 6000 rdzeni RISC-V na FPGA, CoreScore

Najnowszy wpis w CoreScore potwierdza, że jesteśmy już w stanie osiągnąć 6000 rdzeni RISC-V na FPGA

Ten nowy światowy rekord dotyczy najgęstszego układu rdzeni RISC-V SERV, który określił test CoreScore. Ten realizuje funkcję benchmarku, który jest w stanie wykazać, jak wiele rdzeni SERV można umieścić na jednym kawałku krzemu. Nowy rekord przypadł układowi Virtex UltraScale+ VCU128 FPGA firmy Xilinx, który dzięki wewnętrznej rekonfiguracji może mieć do zaoferowania aż 6000 rdzeni na bazie tej innowacyjnej architektury open-source. Wcześniejszy rekord dotyczył 5087 rdzeni SERV, również na układzie VCU118 od Xilinx.

Czytaj też: Kiedy skończy się problem z niedoborem chipów? Lisa Su, CEO AMD, odpowiada

Co robisz, gdy masz nagradzany SERV, czyli najmniejszy na świecie procesor RISC-V? Cóż, między innymi, oczywiście chcemy zobaczyć, ile rdzeni SERV można zmieścić w różnych urządzeniach. Po to właśnie jest CoreScore. A na szczycie tej listy, zbudowanej obecnie z 30 płyt, możemy teraz znaleźć Sylvaina Lefebvre i jego płytę Xilinx VCU128, która może stać się domem dla 6000 rdzeni SERV– powiedział Olof Kindgren, projektant zarówno rdzenia SERV, jak i benchmarku CoreScore.

Czytaj też: Specyfikacja USB-C 2.1 ujawniona. Ulepszenia zasilania sięgają ponad 2-krotnie wyższej wartości

Warto tutaj zatrzymać się na chwilę i powiedzieć kilka słów o FPGA (Field-Programmable Gate Array), czyli matrycach bramkowych o bardzo skromnej liczbie elementów składowych o stałej funkcji. Te można określić jako ”programowalne w terenie“, ponieważ są tworzone tak, aby można je było przeprogramowywać na bieżąco, dzięki czemu są w stanie naśladować układy tranzystorów zdefiniowane z góry przez programistę. W dużym i nieco naciąganym uproszczeniu można stwierdzić, że układy FPGA są przykładem adaptacyjnej elektroniki, jako że mogą zmieniać się z chwili na chwilę, w zależności od obciążenia i zastosowania.

Czytaj też: Największa na świecie elektrownia słoneczna pobije wiele rekordów. Czysta energia połączy Azję i Australię

Oparte o nie rdzenie RISC-V SERV również nie są tymi samymi rdzeniami, do których przyzwyczaiły nas procesory Intela czy AMD. To bardziej okrojone, szeregowe jednostki robocze, które posiadają możliwie najmniej dodatkowych funkcji, dzięki czemu zajmowana przez nie fizyczna powierzchnia krzemu jest stosunkowo mniejsza.