Rój robotów poleci na Księżyc zbierać surowce i odciążyć przyszłych astronautów

Zanim ludzkość poleci na Marsa, trzeba dobrze rozejrzeć się na Księżycu. Wielu ekspertów twierdzi, że na Srebrnym Globie jest sporo minerałów do wydobycia. Już wkrótce autonomiczne roboty mogą pomóc je pozyskać.
Powrót na Księżyc to tylko kwestia czasu

Powrót na Księżyc to tylko kwestia czasu

Przedstawiciele NASA już wielokrotnie zapowiadali, że pod koniec lat 30. obecnego wieku chcą polecieć na Marsa, ale zanim do tego dojdzie planują powrót na Księżyc. Naukowcy z University of Arizona dostał niedawno od NASA grant w wysokości 500 000 $ na opracowanie metod kosmicznego górnictwa. Efekt ich prac jest spektakularny – rój autonomicznych robotów, które mogą poszukiwać i wydobywać metale ziem rzadkich na Srebrnym Globie.

Robota dla robota

Naukowcom udało się stworzyć metodę, która pozwoli na przewiercanie się przez skały aż pięć razy szybciej niż przy użyciu innych technik. Jest związana z techniką Human and Explainable Autonomous Robotic System (HEART), która “uczy” roboty, jak współpracować i poprawia ich umiejętności, gdy działają w grupie (przez uczenie maszynowe).

Amerykańscy uczeni zamierzają zbudować i wyszkolić roboty na Ziemi, choć będą testowane także w warunkach mikrograwitacji. Ostatecznym celem (według planów) jest wysłanie roju robotów na Księżyc, gdzie będą w stanie samodzielnie robić wiele rzeczy. Wydobywanie surowców z powierzchni Srebrnego Globu to jedno, ale innym – niezwykle cennym – zadaniem może być budowanie podstawowych struktur dla astronautów.

Wydobycie surowców na Księżycu to nie tylko szansa na sprowadzenie ich na Ziemię, ale także ogromne ułatwienie w przypadku załogowych misji na naszego naturalnego satelitę. Do budowy księżycowej bazy nie będzie trzeba dostarczać materiałów z Ziemi, skoro można je pozyskać bezpośrednio na Srebrnym Globie. Mówi się przede wszystkim o tytanie, złocie, platynie i helu-3.

Kosmiczne górnictwo nadchodzi

Twórcy systemu HEART porównują go do stada zwierząt lub rolników. Rój robotów mógłby odciążyć astronautów, aby spędzali więcej czasu na krytycznych etapach misji, nie zajmując sobie głowy najbardziej niebezpiecznymi zadaniami..

W pewnym sensie jesteśmy jak rolnicy. Hodujemy te stworzenia do wykonywania określonych zadań. Przechodząc przez ten proces, pomagamy doskonalić te sztuczne istoty, których zadaniem jest wykonywanie zadań górniczych. Pomysł polega na tym, aby roboty budowały, ustawiały rzeczy i robiły wszystkie brudne, nudne, niebezpieczne rzeczy, aby astronauci mogli robić bardziej interesujące rzeczy.Jekan Thanga, jeden z twórców systemu HEART

Plany dotyczące Księżyca ma więcej zespołów, m.in. firma Masten Systems, która pracuje nad łazikiem, który będzie w stanie przebijać się przez skały i pozyskiwać wodę. Jeżeli ludzkość zrobi pierwszy krok na Księżycu, kolejnym celem będą inne ciała niebieskie, jak planetoida (16) Psyche, na której są surowce warte netto ok. 10 000 biliardów $.