Każdy punkt na tej fotografii to osobna gwiazda. Oto efektowne zdjęcie gromady kulistej

Kosmiczny Teleskop Hubble’a uwiecznił NGC 6717, czyli gromadę kulistą oddaloną od Ziemi o około 23 tysiące lat świetlnych. Wykonane zdjęcie pozwala uświadomić sobie, jak ogromny jest kosmos.
Każdy punkt na tej fotografii to osobna gwiazda. Oto efektowne zdjęcie gromady kulistej

NGC 6717 to gromada kulista wchodząca w skład gwiazdozbioru Strzelca, będącego częścią naszej galaktyki. Na jej terenie znajdują się gwiazdy ściśle powiązane grawitacyjnie, a same gromady cechują się faktem, że w ich centrach zazwyczaj znajduje się więcej obiektów aniżeli na obrzeżach. Widać to również na poniższej fotografii, niezwykle rozświetlonej na środku i znacznie ciemniejszej po bokach.

Czytaj też: Gromada gwiazd skrywa się tuż przy Drodze Mlecznej. Zobaczcie nowe zdjęcie

Należy jednak zaznaczyć, że nie wszystkie ciała niebieskie uwiecznione na zdjęciu wchodzą w skład NGC 6717. Na pierwszy plan wysunęły się bowiem bliższe Ziemi obiekty. Te jasne gwiazdy otoczone są przez szpikulce dyfrakcyjne, które powstają na skutek oddziaływania światła emitowanego przez gwiazdy z elementami tworzącymi zwierciadło skupiające Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Zdjęcie gromady kulistej NGC 6717 zostało wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a

Na zdjęciu widać również obszar wypełniony gazem i pyłem, zdolnymi do pochłaniania światła. Jego absorpcja, określana przez astronomów mianem ekstynkcji, powoduje, iż obserwowanie gromad kulistych znajdujących się w pobliżu centrum naszej galaktyki jest szczególnie utrudnione. Tak też było w przypadku NGC 6717, oddalonej o mniej niż 8 tysięcy lat świetlnych od centrum Drogi Mlecznej.

Czytaj też: To tu rodzą się gwiazdy. Nowe zdjęcie pokazuje gromadę otoczoną gazowym obłokiem

Co ciekawe, pierwszą w historii gromadę kulistą odkrył Abraham Ihle. Ten niemiecki astronom dokonał przełomowej obserwacji w 1665 roku, kiedy zwrócił swój teleskop w kierunku Saturna. Wtedy też natrafił na gromadę Strzelca, znaną również pod nazwą M22. Znajduje się ona kolejno 10 400 lat świetlnych od naszej planety i około 16 000 lat świetlnych od centrum Drogi Mlecznej.