Kim byli mieszkańcy wyspy Sulawesi? Archeolodzy na tropie kolejnych homininów

Naukowcy z Instytut Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka, Uniwersytetu w Tybindze oraz Griffith University znaleźli dowody na istnienie nieznanej wcześniej grupy starożytnych ludzi. Zamieszkiwali oni wyspę Sulawesi ponad 7200 lat temu.
Kim byli mieszkańcy wyspy Sulawesi? Archeolodzy na tropie kolejnych homininów

Wyspa ta, znana również jak Celebes, znajduje się w czołówce największych wysp świata i tworzy część Indonezji. To właśnie tam, na terenie jaskini Leang Panninge znaleziono szkielet kilkunastoletniej dziewczyny. W chwili śmierci miała ona około 17-18 lat, a jej pobratymcy pochowali jej szczątki na głębokości około 190 centymetrów pod ziemią. W jaki sposób naukowcy byli w stanie określić, kiedy doszło do pogrzebu? Wykorzystali w tym celu metodę zwaną datowaniem radiowęglowym. Poddali jej znalezione w pobliżu spalone nasiona kanarecznika, a dokładniej rzecz biorąc – wchodzący w ich skład węgiel-14.

Czytaj też: Jak często neandertalczycy uprawiali seks z Homo sapiens?

Szczątki znalezione na terenie jaskini

Wallacea była drogą do rozprzestrzeniania się ludzi z Eurazji do Oceanii, co miało miejsce najprawdopodobniej ponad 50 000 lat temu. Sęk w tym, że istnieją dowody sugerujące, iż przodkowie Homo sapiens zamieszkiwali ten obszar już 47 000 lat temu. Z kolei odkryte tam przedmioty wytwarzane przez lud Toalean są znacznie bliższe współczesności i pochodzą z okres sprzed 8000 do 1500 lat. Ich pozostałości znaleziono na stosunkowo niewielkim obszarze południowego półwyspu Sulawesi. Dziewczyna pochowana w jaskini Leang Panninge prawdopodobnie należała do tego ludu, prowadzącego zbieracko-łowiecki tryb życia.

Sulawesi, zwana również Celebes, jest jedną z indonezyjskich wysp

Okazało się, że w genomie zmarłej znajdowały się również fragmenty DNA wspólne z Denisowianami. Zamieszkiwali oni Ziemię w czasie dolnego i środkowego paleolitu, a nastoletnia dziewczyna pochodziła z pierwszej fali współczesnych ludzi, którzy dotarli na Celebes około 50 000 lat temu. Właśnie z tego względu Wallacea mogła stanowić swego rodzaju pomost pomiędzy współczesnymi ludźmi a ich dalszymi przodkami.

Linia homininów wciąż się rozrasta

Czytaj też: Superwulkan mógł zniszczyć warstwę ozonową i doprowadzić do oparzeń u naszych przodków

Innymi słowy, to właśnie Wallacea mogła być miejscem spotkań i krzyżowania pomiędzy Denisowianami i przodkami rdzennych Australijczyków oraz Papuasów. Kolejne ustalenia w tej sprawie ułatwią kompletowanie historii naszego gatunku oraz tych, które wcześniej zamieszkiwały Ziemię. Już teraz możemy jednak stwierdzić, że liczba gatunków naszych przodków, których DNA nadal można znaleźć w genomie Homo sapiens, jest zaskakująco duża. Pokazuje to również, jak wyjątkowym wydarzeniem było zdominowanie całej planety przez współczesnego człowieka. Dokładne ustalenia w tej sprawie są dostępne na łamach Nature.