Przechowywanie danych w 5D? Ta metoda nie daje szans Blu-ray pod względem ilości zapisywanych informacji

Metoda przechowywania danych, określana mianem przechowywania w 5D, umożliwia przechowywanie 10 000 razy większej ilości informacji niż płyta Blu-ray.
Przechowywanie danych w 5D? Ta metoda nie daje szans Blu-ray pod względem ilości zapisywanych informacji

Za projektem stoi zespół Yuhao Leia z Uniwersytetu w Southampton. Naukowcy nazwali swoje rozwiązaniem pięciowymiarowym optycznym przechowywaniem danych, ponieważ do zapisu informacji potrzeba nie tylko trzech wymiarów związanych z przestrzenią, ale również dwóch optycznych, opartych na polaryzacji i intensywności światła. I choć technika nie jest szczególnie odmienna od dotychczas stosowanych w przypadku nośników optycznych, to umożliwia przechowywanie 10 000 razy większej ilości danych niż płyty Blu-ray.

Czytaj też: DDR5 vs DDR4. Opowiadamy o nowej generacji pamięci operacyjnej

Opisywane rozwiązanie polega na wykorzystaniu lasera, który emituje impulsy co femtosekundę w celu wykonania w szkle miniaturowych otworów. W ten sposób na pojedynczym dysku optycznym można pomieścić 500 terabajtów danych. Poważnym ograniczeniem jest jednak długi czas zapisu tych informacji. Szczegóły na ten temat są dostępne na łamach Optica.

Przechowywanie danych z użyciem nowej metody mogłoby zapewnić długotrwałość informacji

Członkom zespołu badawczego udało się zapisać 6 gigabajtów danych na 1-calowym fragmencie. Ponowny odczyt tych informacji przebiegał z dokładnością wynoszącą od 96,3 do 99,5 procent, choć Lei podkreśla, że byłby w stanie zwiększyć ten współczynnik do 100 procent. Prawdziwy problem może natomiast leżeć w prędkości zapisu. Na obecną chwilę jego zespół potrafi zapisać zaledwie 225 kilobajtów danych na sekundę. Przy 6 gigabajtach potrzeba więc było około 6 godzin.

Czytaj też: Baterie pochodzące z materiałów z recyklingu są jeszcze lepsze od klasycznych – przełomowe badania

Aby to zmienić, naukowcy chcieliby skorzystać z metody zapisu równoległego, dzięki której mogliby zaprząc do pracy wiele wiązek lasera jednocześnie. Przy odpowiednich poprawkach, jak podkreśla Peter Kazansky, prędkość zapisu może wzrosnąć czterokrotnie. Poza tym, sposób przechowywania danych zaprezentowany przez jego współpracowników cechuje się wysoką trwałością, a takie nośniki mogą przetrwać nawet w wysokich temperaturach. Ostatecznie, nowa metoda mogłaby stanowić rozwiązanie na przykład dla archiwów narodowych.