Stworzyli nowy rodzaj szkła, który jest niemal niezniszczalny

Naukowcy z McGill University zaprojektowali szkło, które przypomina po części muszle tworzone przez mięczaki. Jest ono na tyle wytrzymałe, że nie ulega uszkodzeniom w czasie kolizji i zachowuje się niczym plastik.
Stworzyli nowy rodzaj szkła, który jest niemal niezniszczalny

Techniki takie jak hartowanie i laminowanie mogą wzmacniać szkło, ale są przy tym kosztowne i okazują się bezużyteczne, jeśli dojdzie do uszkodzenia powierzchni. Nowy materiał jest trzykrotnie wytrzymalszy niż zwykłe szkło, a także ponad pięć razy bardziej odporny na pęknięcia.

Czytaj też: Skopiują mózg i „wkleją” go do układu scalonego. Plany Samsunga są naprawdę śmiałe

Naukowcy wykorzystali budowę masy perłowej i powielili ją za pomocą warstw płatków szklanych i akrylu. Następnie uczynili kompozyt optycznie przezroczystym. Dostosowując współczynnik załamania światła, badacze sprawili, że całość płynnie łączy się ze szkłem, tworząc prawdziwie przezroczysty kompozyt.

W ramach dalszych działań autorzy tych badań chcieliby udoskonalić uzyskany materiał poprzez wykorzystanie inteligentnej technologii pozwalającej szkłu zmieniać swoje właściwości. W grę wchodzi między innymi modyfikowanie koloru, mechaniki i przewodnictwa.

Czytaj też: Samsung porzuci szkło na rzecz plastiku w obudowach dwóch modeli Galaxy S22

Elastyczne szkło jest najprawdopodobniej wynalazkiem z czasów panowania cesarza Tyberiusza, następcy Oktawiana Augusta. Z ówczesnych przekazów historycznych rzymskich autorów, takich jak Gajusz Petroniusz wynika, że wynalazca przyniósł cesarzowi miskę wykonaną z tego materiału. Kiedy poddano ją próbie wytrzymałości, zamiast się roztrzaskać, uległa jedynie wgnieceniu.

W ramach dalszych działań badacze chcieliby udoskonalić uzyskany materiał poprzez wykorzystanie inteligentnej technologii pozwalającej szkłu zmieniać swoje właściwości. Jednocześnie naukowcy podkreślają, jak świetną “projektantką” jest natura. Dopracowany przez nich materiał składa się z fragmentów materii podobnej do kredy, które są pokryte warstwą miękkich białek o wysokiej elastyczności. Taka struktura zapewnia wyjątkową wytrzymałość, czyniąc ją 3000 razy twardszą niż materiały, z których jest zbudowana.