Tardigrade, czyli księżycowy motocykl

Tardigrade to pierwszy na świecie koncept motocykla księżycowego. Na co taki pojazd może się przydać astronautom?
Tardigrade

Tardigrade

Niemiecki start-up Hookie zwrócił swoją uwagę na Księżyc. Firma opracowała funkcjonalny prototyp dwukołowego pojazdu do eksploracji Księżyca. Nazwany Tardigrade, jest znacznie lżejszy od Lunar Roving Vehicle (LRV), którym astronauci programu Apollo przemieszczali się po powierzchni Srebrnego Globu. To oznacza, że jego wyniesienie w przestrzeń kosmiczną byłoby bardziej opłacalne.

Księżycowy LRV wymaga prawie tyle samo miejsca, co 3-4 egzemplarze Tardigrade. Waga jest znacznie mniejsza niż kompletnego pojazdu księżycowego wykonanego ze stali.Nico Müller, jeden ze współzałożycieli Hookie

Konkurencja czy krok naprzód?

W kontekście złożonych misji kosmicznych, to właśnie waga jest kluczowym czynnikiem. Wykorzystując obecne technologie, transport 1 kg ładunku na orbitę kosztuje ok. 2700 $. W kontekście wyprawy na Księżyc, nie wspominając już o Marsie, liczy się każdy kilogram. Odpowiedzią na te potrzeby ma być Tardigrade.

Tardigrade

Dzięki zastosowaniu lekkich materiałów i postawieniu tylko na dwa koła, elektryczny motocykl waży “tylko” 140 kg. Dla porównania, LRV wykorzystywany podczas misji Apollo, ważył 210 kg.

Nazwa Tardigrade nawiązuje do niesporczaków, które są w stanie wytrzymać ekstremalne warunki środowiskowe i nawet przetrwać w kosmosie. Kosmiczny motocykl jest rozwinięciem cyfrowego projektu rosyjskiego artysty Andrewa Fabishevskiy’ego. Pojazd nie wymaga przejścia surowej niemieckiej kontroli technicznej TUV.

Brak TUV oznacza, że mogliśmy skupić się na prostej funkcjonalności, materiałach i wadze. Przy naszym Tardigrade mieliśmy okazję współpracować z takimi markami jak DuPont oraz Cake.Nico Müller

Czy tym da się jeździć?

Rezultatem prac inżynierów Hookie jest Tardigrade, składający się z ramy zbudowanej z laserowo ciętego aluminium o grubości 10 mm oraz osi, która również została wykonana z ultralekkiego metalu. Ramę owinięto egzoszkieletem z rur, podczas gdy kevlarową osłonę dostarczyła firma DuPont. Układ napędowy pojazdu dostarczyła szwedzka firma Cake, która jest znana ze swojej gamy ekologicznych rowerów elektrycznych.

Największym wyzwaniem przy projektowaniu Tardigrade było stworzenie balonowych kół. Udało się to dzięki zastosowaniu techniki druku 3D i stworzeniu 12 poliuretanowych modułów bieżnika dla każdego koła, a następnie zamocowaniu ich na obręczach motocykla. Opracowany system pozwala na łatwą wymianę poszczególnych części.

Firma Hookie nie podpisała jeszcze żadnej umowy z NASA, ale amerykańska agencja “wie o Tardigrade”. Powrót na Księżyc planowany jest na rok 2025.