Tak funkcjonuje Układ Słoneczny. Animacje ukazują to w prosty sposób

James O’Donoghue jest astronomem związanym z japońską agencją kosmiczną (JAXA). Zajmuje się między innymi tworzeniem stosunkowo prostych animacji, które wyjaśniają, na jakich zasadach funkcjonuje Układ Słoneczny.
Tak funkcjonuje Układ Słoneczny. Animacje ukazują to w prosty sposób

W przeszłości O’Donoghue pracował dla NASA i udało mu się między innymi zmierzyć materię opadającą na Saturna z jego pierścieni. Wraz ze współpracownikami doszedł wtedy do wniosku, że pierścienie te ulegną defragmentacji w ciągu 100 milionów lat, choć wizualizacja tego procesu z pewnością ułatwiłaby jego wyjaśnienie. W ten sposób pojawił się pomysł stworzenia prostej grafiki.

Czytaj też: Naukowcy wiedzą, jak skończy Układ Słoneczny. Czy Ziemia przetrwa transformację Słońca?

Na tym jednak ambicje O’Donoghue się nie kończyły. Obraz, na którym pierścienie Saturna są rozmyte, ukazując potencjalne efekty ich zanikania, nie był wystarczający. Astronom postanowił przeszukać Internet w poszukiwaniu animacji wyjaśniających na przykład ruch obrotowy planet tworzących Układ Słoneczny. Poszukiwania zakończyły się fiaskiem, dlatego naukowiec postanowił wypełnić tę pustkę, tworząc własne filmy.

Filmy O’Donoghue w prosty sposób pokazują, jak funkcjonuje Układ Słoneczny

Spore zainteresowanie jego produkcjami spowodowało, że obecny pracownik JAXA regularnie umieszcza nowe animacje na YouTube. Ostatnia z nich ukazuje rozgrzewanie górnych warstw atmosfery Jowisza.

Materiały na jego kanale są naprawdę liczne i powinny zainteresować każdego, kto chciałby lepiej poznać prawa rządzące naszym układem. Szczególnie interesujące są te filmy, które w praktyce ukazują potencjalnie proste zależności, chociażby przelot promieni słonecznych do Merkurego, Wenus i Ziemi.

Czytaj też: Oto 42 największe asteroidy Układu Słonecznego. Kosmiczne skały na nowych zdjęciach

Poza tym, O’Donoghue ukazuje faktyczną skalę planet Układu Słonecznego, pokazuje ich ruch obrotowy oraz inne parametry. Na kanale pojawiło się nawet porównanie rozmiarów UY Scuti z innymi obiektami. Gwiazda ta jest jedną z największych znanych nauce, a jej promień jest niemal tysiąckrotnie większy od promienia Słońca. Tę i wiele innych animacji znajdziecie pod tym adresem.