Tak ewoluował powszechny wirus. Badanie sięga aż do prehistorii

Na łamach Science ukazało się badanie poświęcone ewolucji patogenu związanego z wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Jego autorzy postanowili sięgnąć aż do wczesnego holocenu.
Tak ewoluował powszechny wirus. Badanie sięga aż do prehistorii

Łącznie analizami objęto 137 próbek materiału genetycznego pochodzącego od mieszkańców Eurazji i rdzennych Amerykanów. Szczątki pochodziły z okresu od 400 do 10 500 lat temu. Biorąc je pod lupę naukowcy mieli nadzieję lepiej poznać historię ewolucji wspomnianego wirusa.

Czytaj też: Macie dość wirusów? Astrobiolog twierdzi, że istnieją one również na innych planetach

Wirusowe zapalenie wątroby typu B może prowadzić do nawet miliona zgonów rocznie. Zakażone tym patogenem osoby są szczególnie narażone na zachorowanie na raka trzustki czy też doświadczenie marskości wątroby. I choć wiadomo, że wirus ten towarzyszy ludzkości od tysięcy lat, to nie wiadomo było, jak zmieniała się jego natura.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B prowadzi do nawet miliona zgonów rocznie

Obecne szczepy HBV dzielą się na dziewięć genotypów, a dwa z nich wydają się pochodzić od rdzennych Amerykanów. Autorzy badania twierdzą wręcz, że historia tego patogenu sięga końca ery plejstocenu i wiąże się z pierwszymi mieszkańcami obu Ameryk. Szczególnie interesujący wydaje się fakt, że wirus HBV był mocno rozprzestrzeniony na terenie Starego Kontynentu już 10 tysięcy lat temu, a więc przed rozpowszechnieniem rolnictwa.

Czytaj też: Radioaktywne odpady i uśpione wirusy. Naukowcy ostrzegają przed topnieniem Arktyki

Powszechnie zakłada się, że wiele ludzkich patogenów pojawiło się po pojawieniu się rolnictwa, ale wirus HBV ewidentnie dotyczył już prehistorycznych populacji zbieracko-łowieckich. Johannes Krause, Instytut Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka

Nowe linie genetyczne wirusa odpowiedzialnego za zapalenie wątroby typu B rozpowszechniły się najprawdopodobniej za sprawą migracji i osiedlania pierwszych rolników. Jednym z najbardziej zaskakujących spostrzeżeń dokonanych przez naukowców jest nagły spadek różnorodności HBV w zachodniej Eurazji w drugiej połowie II tysiąclecia p.n.e. Miało to miejsce w okresie ważnych zmian kulturowych, między innymi upadku dużych społeczności epoki brązu we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Wszystkie szczepy HBV wykryte w zachodniej Eurazji po tym okresie należały do nowych linii wirusowych i są tam spotykane po dziś dzień.