Chińczycy chcą zbudować reaktor jądrowy 100 razy potężniejszy od amerykańskiego. Będą pierwsi na Marsie?

Chińczycy planują budowę reaktora jądrowego, nawet 100 razy wydajniejszego od napędu tworzonego przez Amerykanom. Dzięki temu, Chiny mogą pokonać USA w wyścigu na Marsa.
Yutu 2

Yutu 2

Chiński program kosmiczny pracuje obecnie nad potężnym reaktorem jądrowym, który ma być wydajniejszy od napędu NASA. Technologia ta zostanie wykorzystana w nadchodzących misjach na Czerwoną Planetę.

Nowy napęd Chińczyków

Według Chińczyków, ich reaktor jest 100 razy wydajniejszy niż urządzenie, które NASA zamierza wykorzystać do lotu na Księżyc w latach 30. obecnego wieku. Nowy reaktor może wygenerować ponad 1 MW energii elektrycznej. Chińczycy są pewni, że uda się im dotrzeć na Marsa – sami twierdzą, że wyprzedzają Amerykanów pod względem eksploracji aż o 20 lat.

Warto wspomnieć, że innowacyjny napęd jądrowy został stworzony przez Chińczyków już w 2019 r. Na chwilę obecną dokładna data uruchomienia i szczegóły techniczne nowego reaktora nie zostały ujawnione przez azjatycki kraj. Jeden z anonimowych chińskich ekspertów powiedział:

Energia jądrowa jest najbardziej obiecującym rozwiązaniem. Inne narody uruchomiły ambitne plany. Chiny nie mogą sobie pozwolić na koszty przegranej w tym wyścigu.

Niestety, nowa kosmiczna technologia jest dość ambitna i nowa, więc projekt może napotkać pewne trudności w miarę zbliżania się daty uruchomienia. Do tej pory Państwo Środka wyniosło w kosmos tylko jedno urządzenie jądrowe, którym była mała bateria na Yutu 2.

NASA chce zbudować stałą bazę na Księżycu i ogłosiła przetarg na tamtejszy reaktor jądrowy. Jego plany powinny zawierać opis rdzenia zasilanego uranem, systemu przekształcania energii jądrowej w energię użytkową, systemu chłodzenia reaktora oraz systemu dystrybucji zapewniającego nie mniej niż 40 kW stałej energii elektrycznej przez 10 lat w środowisku odciętym od Ziemi.

Czytaj też: Wiesz jak zbudować księżycowy reaktor jądrowy? Zgłoś się do NASA