Huawei i ZTE zablokowane przez Joe Bidena. Firmy nie pojawią się w amerykańskich sieciach komórkowych

Huawei i ZTE nie mogą otrzymać licencji sieciowych wydawanych przez FCC. To formalne domknięcie zakazów, na mocy których obie firmy nie mogą pojawiać się w amerykańskich sieciach komórkowych.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Uszczelnienie przepisów wobec Huawe i ZTE

Choć obie firmy zostały w 2020 roku uznane za stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, nadal mogły ubiegać się o licencje sieciowe przyznawane przez FCC (odpowiednik naszego UKE). Warunkiem było niezaangażowanie do tego środków federalnych. Czyli Huawei i ZTE są niebezpieczne, o ile są finansowane ze środków publicznych. Z prywatnych… niekoniecznie.

Właśnie tę lukę w przepisach załatało głosowanie 420-4 Senatu oraz podpis prezydenta Joe Bidena pod ustawą Secure Equipment Act.

Ustaliliśmy już, że ten sprzęt stanowi niedopuszczalne ryzyko dla naszego bezpieczeństwa narodowego, więc zamknięcie tego, co nazwałem “luką Huawei”, jest właściwym działaniem, które powinniśmy podjąć– powiedział Brendan Carr, komisarz FCC.

W marcu tego roku Carr mówił, że skoro uznane zostało (w USA), że sprzęt chińskich dostawców stanowi niedopuszczalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, to nie ma sensu pozwalać na kupowanie dokładnie tego samego sprzętu i umieszczanie go w sieciach telekomunikacyjnych. Tylko dlatego, że jest finansowany ze środków prywatnych, a nie publicznych.

Czytaj też: Test Redmi Buds 3 Pro. Te słuchawki TWS są aż za tanie, choć…

Huawei i ZTE mają dużo sprzętu w amerykańskich sieciach. Operatorzy mogą liczyć na rekompensaty

Przypomnijmy, że w Polsce szykowane są przepisy, które mogą pozwolić na nałożenie podobnych blokad na sprzęt chińskich dostawców. Ale wymiana sprzęt już używanego będzie leżała w gestii operatorów. I ich portfeli, a konkretnie to naszych, bo za wymianę zapłacimy wyższymi rachunkami za telefon czy Internet.

Tymczasem FCC w ramach programu rip and replace, przeznaczył na początku 2021 roku 1,9 mld dolarów na wymianę sprzętu chińskich dostawców. To rekompensata za koszty, jakie muszą ponieść operatorzy. Ale pomimo tego w amerykańskich sieciach nadal jest bardzo dużo sprzętu sieciowego, głównie Huawe i ZTE.

W przyszłym tygodniu Joe Biden będzie rozmawiać z prezydentem Chin Xi Jingpingiem, ale jest raczej mało prawdopodobne, aby rozmowy przyniosły jakiekolwiek zmiany w nastawieniu Amerykanów do chińskich firm telekomunikacyjnych.