Kontrolowany komputerowo implant pomoże walczyć z depresją i innymi chorobami psychicznymi

Naukowcy stworzyli kontrolowany komputerowo implant mózgowy, który może wzmacniać funkcje poznawcze. To może być przełom w leczeniu różnych ciężkich chorób psychicznych.
Kontrolowany komputerowo implant pomoże walczyć z depresją i innymi chorobami psychicznymi

Uczeni z University of Minnesota Medical School i Massachusetts General Hospital wykazali, że możliwe jest poprawienie specyficznych funkcji ludzkiego mózgu za pomocą ukierunkowanej stymulacji mózgu. Wyniki opublikowane w Nature Biomedical Engineering są zwieńczeniem wieloletniej pracy nad obszarami mózgu odpowiedzialnymi za kontrolę poznawczą. Upośledzenie tych funkcji można znaleźć w wielu zaburzeniach psychicznych, m.in. depresji.

Niemożność łatwego przejścia z jednego procesu myślowego do drugiego jest kluczową cechą wielu chorób psychicznych. Przykładem może być osoba z depresją, która po prostu nie może wydostać się ze spirali negatywnych myśli. Być może właśnie znaleźliśmy nowy sposób leczenia tych chorób.dr Alik Widge z University of Minnesota Medical School

Implant jak rower elektryczny

Zespół Widge’a przebadał 12 pacjentów poddanych głębokiej stymulacji mózgu (DBS) z powodu epilepsji. Procedura ta polega na umieszczeniu setek maleńkich elektrod w całym mózgu w celu zarejestrowania jego aktywności i zidentyfikowania miejsca powstawania napadów padaczkowych. Naukowcom udało się zidentyfikować obszar mózgu – torebkę wewnętrzną – który pobudzany za pomocą impulsów elektrycznych, poprawiał funkcjonowanie pacjentów. Już wcześniej było wiadomo, że ten region mózgu jest odpowiedzialny za kontrolę poznawczą – proces przechodzenia od jednego wzorca myślowego lub zachowania do innego. Jest on upośledzony u większości osób z zaburzeniami psychicznymi.

Uczeni opracowali specjalne algorytmy, dzięki którym można śledzić zdolności kontroli poznawczej pacjentów – zarówno na podstawie ich działań, jak i aktywności mózgu.

Ten system może odczytywać aktywność mózgu, dekodować na tej podstawie, kiedy pacjent ma trudności i zastosować mały impuls stymulacji elektrycznej, aby pobudzić go do pokonania tych trudności. Często używam analogii do roweru elektrycznego. Kiedy ktoś pedałuje, ale ma trudności, rower to wyczuwa i wspomaga. Stworzyliśmy odpowiednik tego dla ludzkich funkcji umysłowych.dr Alik Widge

Niektórzy z badanych pacjentów, oprócz padaczki, odczuwali także znaczny niepokój. Po zastosowaniu stymulacji elektrycznej zgłaszali oni, że ich niepokój zmalał. Zdaniem Widge’a oznacza to, że metoda ta mogłaby być stosowana w leczeniu pacjentów z ciężkimi i opornymi na leki stanami lękowymi, depresją lub innymi zaburzeniami psychicznymi.

To może być zupełnie nowe podejście w leczeniu chorób psychicznych. Zamiast próbować tłumić objawy, moglibyśmy dać pacjentom narzędzie, które pozwala im przejąć kontrolę nad własnymi umysłami. Moglibyśmy umieścić ich z powrotem w fotelu kierowcy i pozwolić im poczuć kontrolę.dr Alik Widge

Zespół naukowców przygotowuje się teraz do badań klinicznych, ale ponieważ głęboka stymulacja mózgu jest już powszechnie dozwolona, prawdopodobnie nie będzie trzeba na nie długo czekać.

Czytaj też: Implant mózgowy nadzieją dla sparaliżowanych. Przywrócono zmysł dotyku