Jakie nowości przynosi wersja 22494 Windows 11?

Microsoft wypuścił nowy build – wersję 22494 systemu Windows 11. Przynosi ona sporo nowości i poprawek, na które warto zerknąć. Oczywiście zmiany dostępne są na razie dla niejawnych testerów systemu.
Microsoft, testerami Windowsa 11, WIndows 11, W11, Aplikacje z Androida w systemie Windows 11
Microsoft, testerami Windowsa 11, WIndows 11, W11, Aplikacje z Androida w systemie Windows 11

Nowości i poprawki w Windows 11

Jak zwykle możemy się spodziewać sporej dawki poprawek i ulepszeń, jednak nie zabrakło również nowych funkcji, które z pewnością przydadzą się wielu osobom. Najważniejsza z nich dodaje do paska zadań ikonę mikrofonu, przy pomocy której z łatwością wyciszymy mikrofon podczas prowadzonej rozmowy. Sprawdzimy też stan dźwięku podczas połączenia oraz jaka aplikacja ma dostęp do mikrofonu. Warto jednak zaznaczyć, że jest to funkcja dostępna obecnie w programie Windows Insider dla użytkowników Teams ( i to nie wszystkich od razu), choć z czasem Microsoft planuje rozszerzyć ją także na Chat. Inne aplikacje również mogą dodać u siebie tę funkcjonalność. Ikona pojawi się na pasku zadań natychmiast po dołączeniu do spotkania i będzie widoczna przez całą rozmowę, niezależnie od ilości okien, jakie w tym czasie otworzymy.

Czytaj też: Xiaomi 12, czyli wszystko co wiemy o nadchodzącej serii

Źródło: Microsoft

Dodatkowo, Microsoft stara się wyświetlać grupy przyciągania w ALT + TAB i Widok zadań z niektórymi niejawnymi testerami systemu Windows, tak jak wtedy, gdy najeżdżamy na otwarte aplikacje na pasku zadań i widzimy je tam. Ta funkcja nie jest jeszcze dostępna dla wszystkich niejawnych testerów, ponieważ firma planuje monitorować opinie i sprawdzać reakcje, zanim udostępni funkcjonalność wszystkim.

Szukając pliku lub linku w obszarze Ustawienia > Aplikacje > Aplikacje domyślne, system wyświetli teraz listę rozwijaną z opcjami zawierającymi bieżące zapytanie bez konieczności uprzedniego naciśnięcia klawisza Enter. Kolejną nowością jest możliwość uruchomienia strony ustawień zainstalowanych aplikacji w obszarze Ustawienia> Aplikacje> Zainstalowane aplikacje bezpośrednio przez identyfikator URI: ms-settings:installed-apps. W obszarze Ustawienia > Aplikacje > Zainstalowane aplikacje, dostosowano nazwy opcji sortowania.

Czytaj też: Google Tensor wcale nie jest taki oryginalny?

Microsoft nie zapomniał też o rozwiązaniu błędów w systemie Windows 11:

 • Podpowiedzi nie powinny już pojawiać się w losowych miejscach na pasku zadań po przesunięciu myszy nad głośnością, baterią, siecią lub innymi ikonami w rogu paska zadań.
 • Rozwiązano podstawowy problem, który prowadził do nieoczekiwanego powielania niektórych ikon w rogu paska zadań.
 • Rozwiązano problem, który powodował awarię menu kontekstowego u niektórych osób przy próbie jego przewijania.
 • Ikony menu kontekstowego powinny być teraz mniej rozmyte w systemach z wieloma monitorami z mieszanym DPI.
 • Wprowadzono kolejną korektę logiki leżącej u podstaw paska poleceń, aby poprawić wydajność akcji poleceń w Eksploratorze plików.
 • Zmniejszono problem, który powodował zawieszanie się niektórych aplikacji podczas próby przeciągnięcia czegoś z wciśniętym klawiszem Shift lub Ctrl.
 • Poprawiona niezawodność menu Pióro.
 • Naprawiono kilka awarii explorer.exe związanych z używaniem funkcji okien (snap, ALT + Tab i Desktops).
 • Rozwiązano problem polegający na tym, że funkcja Storage Sense nie czyściła C:\Windows\SystemTemp.
 • Rozwiązano problem powodujący wyświetlanie łączy do witryn Windows Update , Recovery i For Developers na głównej stronie Windows Update Settings.
 • Rozwiązano podstawowy problem, który powodował, że niektórzy użytkownicy komputerów z ARM64 doświadczali zwiększonej liczby awarii Microsoft Teams w ostatnich kilku kompilacjach Dev Channel.