Jak ogromne jest Słońce? Merkury na jego tle Wam to uświadomi

Średnica Słońca jest nieco ponad 280 razy większa od średnicy Merkurego, podczas gdy różnica pomiędzy masami tych obiektów byłaby liczona w setkach tysięcy. Świetnie obrazuje to zdjęcie, które trafiło do sieci.
Jak ogromne jest Słońce? Merkury na jego tle Wam to uświadomi

Widzimy na nim Merkurego przechodzącego przed tarczą naszej gwiazdy. Dopiero teraz możemy sobie naprawdę uświadomić, jakim gigantem jest Słońce. Mimo, że w zestawieniu z innymi gwiazdami nie jest ono szczególnie duże. We wszechświecie krążą bowiem takie, których promienie są setki, a nawet tysiące razy większe od promienia naszego żółtego karła.

Czytaj też: BepiColombo dotarła do Merkurego. Mamy pierwsze zdjęcia wykonane przez sondę

Merkury jest pierwszą pod względem odległości od Słońca planetą całego naszego układu. Średnia odległość dzieląca te obiekty wynosi około 58 milionów kilometrów. Dla porównania, w przypadku naszej planety wartość ta rośnie do około 150 milionów kilometrów. Tak ogromna różnica ma oczywiście swoje odzwierciedlenie w temperaturach panujących na powierzchni Merkurego. Przekraczają one bowiem nawet 400 stopni Celsjusza.

Merkury znajduje się znacznie bliżej Słońca niż Ziemia i ma niemal 3-krotnie mniejszą średnicę od naszej planety

Jak wyglądałaby nasza planeta w podobnym zestawieniu? Wszystko zależy rzecz jasna od perspektywy, ale gdyby umieścić Ziemię na orbicie Merkurego i wykonać zdjęcie z podobnego miejsca co na powyższej fotografii, to z pewnością “ciemna plama” byłaby większa. Ziemia ma bowiem średnicę wynoszącą około 12 700 kilometrów, podczas gdy w przypadku Merkurego mowa o rozmiarach rzędu 4900 kilometrów.