Łazik Perseverance wykonał nowe zdjęcia Marsa. Widać na nich skały przypominające ziemskie

Skały warstwowe pokrywające powierzchnię Marsa to najnowszy cel uwieczniony przez instrumenty łazika Perseverance. Pojazd nadal znajduje się w obrębie krateru Jezero.
Łazik Perseverance wykonał nowe zdjęcia Marsa. Widać na nich skały przypominające ziemskie

Zespół odpowiedzialny za przebieg misji podzielił się zdjęciami na Twitterze, dodając, że skały warstwowe, takie jak widoczna na obrazach z Marsa, powstają w środowisku zawierającym wodę. Z tego względu mogłyby one dostarczyć wskazówek na temat tego, jak w przeszłości wyglądała powierzchnia Czerwonej Planety. Badacze dodali, że obszar uwieczniony na fotografiach mógłby stać się dobrym miejscem do zebrania próbek.

Czytaj też: 59 lat temu, ZSRR wysłał pierwszą sondę na Marsa. Przełomowy moment w podboju kosmosu

To właśnie kolekcjonowanie marsjańskich skał jest jednym z głównych zadań Perseverance. Łazik znalazł się na powierzchni tej planety 18 lutego, ale pierwsze tygodnie jego pobytu na miejscu były poświęcone testowaniu przyrządów, systemów oraz helikoptera Ingenuity, który ma tworzyć z Perseverance zgrany duet. Łącznie naukowcy chcieliby zapełnić kilkadziesiąt probówek zawierających próbki z Marsa, które w przyszłości miałyby trafić na Ziemię.

Łazik Perseverance jak do tej pory zebrał dwie marsjańskie próbki

W tym przypadku również doszłoby do współpracy, najprawdopodobniej pomiędzy NASA i Europejską Agencją Kosmiczną. Mówi się o starcie takiej misji w okolicach 2031 roku. Kiedy już próbki trafią do ziemskich laboratoriów, tutejsi naukowcy zajmą się ich analizami oraz poszukiwaniem śladów świadczących o obecności życia na Marsie – obecnie bądź w przeszłości. Poza tym, badacze zyskaliby możliwość zrozumienia, jak zmieniała się Czerwona Planeta na przestrzeni milionów lat.

Czytaj też: Odkryto cząsteczki organiczne na Marsie. Czy to ślady życia?

Jeśli chodzi o dotychczasowe postępy, to łazikowi udało się zebrać dwie próbki. Podobnie jak jego latający towarzysz, Perseverance był zmuszony do zawieszenia swojej aktywności. Wynikało to z niekorzystanego dla komunikacji radiowej ustawienia Marsa, Słońca i Ziemi. Aby uniknąć problemów wynikających z zakłóceń komunikacyjnych wywołanych obecnością naszej gwiazdy pomiędzy Ziemią i Marsem, naukowcy postanowili o wstrzymaniu wszelkich działań na Czerwonej Planecie. Dotyczyło to nie tylko misji NASA, ale również prowadzonej przez Chińczyków, związanej z łazikiem Zhurong.