Rolling Fingers to robotyczne ramię, które potrafi obracać przedmioty w palcach

Co prawda istnieje już wiele robotycznych ramion, które potrafią chwytać przedmioty. Ich problemem jest jednak to, że nie potrafią zmienić orientacji pochwyconego obiektu bez rozluźnienia swojego chwytu. Dlatego też możemy mówić tu o małym przełomie w dziedzinie robotyki.
Rolling Fingers to robotyczne ramię, które potrafi obracać przedmioty w palcach

Wybaczcie za te porównania robotycznego ramienia do ludzkiej ręki, ale tak będzie najprościej. Owszem, dostępne obecnie roboty są w stanie obracać swoim “nadgarstkiem” bez rozluźnienia chwytu. Żadna konstrukcja nie potrafi jednak obracać chwytanych obiektów w palcach. Naukowcy z hiszpańskiego Uniwersytetu w Maladze i brytyjskiego University College London postanowili zająć się tym problemem i stworzyli ramię o nazwie Rolling Fingers.

Jak wskazuje sama nazwa, ramię składa się z trzech przegubowych palców, które potrafią dopasowywać się do chwytanych przedmiotów i za pomocą obrotowych powierzchni chwytnych pokrytych gumą, obracać przedmiot bez rozluźniania chwytu.

Czytaj również: Polak stworzył ramię robota z syntetycznymi mięśniami. Tak mogą wyglądać androidy przyszłości

Rozwiązanie to, jak twierdzą jego twórcy zapewnia znacznie większą precyzję, dzięki czemu w przyszłości może być stosowane w produkcji spożywczej. Na razie jednak mówimy tu o pierwszym prototypie, którego twórcy mają już pierwszy pomysł, jeśli chodzi o ulepszenia: kolejna wersja ramienia Rolling Fingers składać się będzie z czterech palców.

— Dzięki co najmniej trzem palcom zapewniającym dwa aktywne stopnie swobody (chwytanie i obrót osiowy) możemy stworzyć roboty do chwytania, które są w stanie poruszać obiektami w kontrolowany bez rozluźniania chwytu – mówi prof. Jesús M. Gómez z U Malagi, główny twórca Rolling Fingers.

Nie jest to może najbardziej spektakularny przełom w robotyce, ale może okazać się, że nowy typ uchwytu zainteresuje producentów komercyjnych rozwiązań z zakresu robotyki. Wszak automatyzacja w przemyśle z roku na rok staje się coraz bardziej popularna i wykorzystywana do coraz bardziej wymagających aspektów produkcji.