Samowolka Rosjan, stanowcza reakcja USA. Broń antysatelitarna użyta po raz pierwszy

Rosyjski test broni antysatelitarnej jest “niebezpiecznym i nieodpowiedzialnym” działaniem, które może stanowić zagrożenie dla astronautów stacjonujących na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Krytyka na Rosjan spadła głównie ze strony Amerykanów.
Samowolka Rosjan, stanowcza reakcja USA. Broń antysatelitarna użyta po raz pierwszy

W poniedziałek 15 listopada, Rosja przeprowadziła test antysatelitarny (ASAT), generując setki tysięcy kawałków kosmicznego gruzu, który może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Federacja Rosyjska lekkomyślnie przeprowadziła test pocisku antysatelitarnego przeciwko jednemu z własnych satelitów. Test wygenerował do tej pory ponad 1500 kawałków śledzonych szczątków orbitalnych i setki tysięcy kawałków mniejszych szczątków orbitalnych, które teraz zagrażają interesom wszystkich narodów. Ten test znacznie zwiększy ryzyko dla astronautów i kosmonautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a także dla innych działań człowieka w przestrzeni kosmicznej.Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu USA

Co tak naprawdę stało się w kosmosie?

Siedmiu astronautów przebywających na ISS schroniło się w kapsułach Dragon i Soyuz zadokowanych do stacji kosmicznej, gdyż ta przechodziła przez pole gruzu co 90 minut. Na pokładzie ISS jest obecnie czterech astronautów NASA, dwóch Rosjan i jeden Niemiec z ESA.

Czytaj też: Kolejne pęknięcia na ISS. Koniec stacji coraz bliżej

Bezpośrednią przyczyną zagrożenia dla ISS była chmura gruzu i kosmicznych śmieci, do powstania której przyczynił się test ASAT. Rosjanie zniszczyli pociskiem antysatelitarnym nieużywanego od dawna satelitę.

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znajdują się amerykańscy astronauci i rosyjscy kosmonauci. To, co Rosjanie zrobili dzisiaj z tymi 1500 kawałkami śledzonych szczątków orbitalnych stanowi zagrożenie nie tylko dla tych astronautów, nie tylko dla tych kosmonautów, ale dla satelitów i interesów wszystkich narodów.Ned Price

Warto zaznaczyć, że Departament Obrony USA nie został poinformowany o planowanym teście z wyprzedzeniem. Rosjanie podjęli decyzję bez konsultacji z jakimkolwiek ze swoich strategicznych partnerów, co może odbić się na relacjach z USA.

Niebezpieczne i nieodpowiedzialne zachowanie zagraża długoterminowej trwałości przestrzeni kosmicznej i wyraźnie pokazuje, że roszczenia Rosji o sprzeciwie wobec broni i uzbrojenia przestrzeni kosmicznej są nieszczere i pełne hipokryzji. Stany Zjednoczone będą współpracować z naszymi sojusznikami i partnerami, aby odpowiedzieć na nieodpowiedzialny czyn Rosji. Takie zachowanie nie jest czymś, co Stany Zjednoczone będą tolerować.Ned Price