Chiny będą obserwować cały świat. Pomoże im w tym nowy satelita

Coraz goręcej (i tłoczniej) robi się na orbicie okołoziemskiej. Tym razem za sprawą Chin oraz satelity Gaofen 3-02, który ma wykonywać zadania w zakresie teledetekcji i obserwacji.
Wysokoenergetyczne paliwa na bazie boru
Wysokoenergetyczne paliwa na bazie boru

Start miał miejsce zaledwie trzy dni temu, a Chińczycy przekonują, że okres eksploatacji satelity wyniesie co najmniej osiem lat. Do wyniesienia Gaofen 3-02 na orbitę wykorzystano rakietę Long March 4C (Długi Marsz). Zazwyczaj wykorzystuje się ją do wynoszenia satelitów na niską orbitę okołoziemską, choć zdarzają się też loty na tzw. orbitę heliosynchroniczną. W pierwszym przypadku Long March 4C jest w stanie przetransportować około 4200 kilogramów, natomiast w drugim – około 2800 kilogramów. Start przeprowadzony 22 listopada był związany z transportem 2779 kilogramów.

Czytaj też: Jod jako napęd w kosmosie. Po raz pierwszy wykorzystano go do zasilania satelity

Co ciekawe, aktywność Gaofen 3-02 ma być elementem działania systemu CHEOS (Chinese High-resolution Earth Observation System), którego początki sięgają 2006 roku. Jego start miał natomiast miejsce cztery lata później. Satelity z serii Gaofen 3 są projektowane przez chińską CAST i mają ze sobą współpracować. Ten niedawno wystrzelony dołączy do pierwotnego satelity Gaofen 3, który wystartował w 2016 roku.

Satelita wystrzelony w ramach misji Gaofen 3 ma umożliwiać monitorowanie środowiska i mapowanie otoczenia

Ich instrumenty mają się skupić na obserwacjach oceanów, a Chiny utworzyły nawet nową agencję do nadzorowania i obsługi programu EOSDC-CNSA. W jego ramach miałoby być prowadzone monitorowanie związane z mapowaniem geografii i środowiska na całym świecie. Jak twierdzą Chińczycy: wszystko po to, by zapobiegać katastrofom i mieć możliwość monitorowania środowiska. O ile faktycznie Państwo Środka ograniczy się do tych wyłącznie zastosowań, rzecz jasna.

Czytaj też: Chiny wyszły na prowadzenie w rozwoju hipersonicznej broni

Jako że w ostatnim czasie coraz więcej dzieje się w kontekście walki o kosmiczną dominację, to możemy przypuszczać, że tak naprawdę Gaofen 3 nie zostanie wykorzystany jedynie do realizacji oficjalnych celów. A jak skończy się walka o prym w przestrzeni kosmicznej? Nie wiadomo. Wygląda na to, iż trzech najważniejszych uczestników tej rozgrywki to Stany Zjednoczone, Rosja i właśnie Chiny. Co ciekawe, misja umieszczenia Gaofen 3-02 na orbicie wiązała się z 45. startem przeprowadzonym przez Chińczyków w 2021 roku. Dwa kolejne miały się natomiast odbyć jeszcze w tym tygodniu.