Największa pływająca struktura na świecie czyli sektor przemysłowy OXAGON w mieście przyszłości NEOM

Właśnie ogłoszono plan na miasto przemysłowe OXAGON, mające być częścią zapowiedzianego przed kilkoma laty miasta przyszłości NEOM. OXAGON będzie znajdował się na skraju wspomnianego miasta i będzie w nim pełnił rolę sektora przemysłowego, stając się jednocześnie największą na świecie pływającą strukturą.
Sektor przemysłowy OXAGON, mieście przyszłości NEOM, OXAGON, NEOM
Sektor przemysłowy OXAGON, mieście przyszłości NEOM, OXAGON, NEOM

Miasto przyszłości NEOM otrzyma swój sektor przemysłowy OXAGON

NEOM ma na celu na nowo zdefiniować sposób, w jaki ludzkość żyje i działa. To miasto przyszłości ma być pokazem tego, jak można wykorzystać dzisiejszą technologię, aby nie tylko uprzyjemnić, ulepszyć i ogólnie wnieść życie na nowy poziom, ale też dbać o środowisko. Jednak nawet najbardziej “smart miasto” nie poradzi sobie bez infrastruktury oraz dostaw i dlatego obok niego powstanie OXAGON.

Czytaj też: Apple umożliwi samodzielną naprawę iPhone’a?! Rusza usługa „Self Service Repair”

Arabia Saudyjska ogłosiła w tym tygodniu budowę ośmiobocznego miasta o nazwie OXAGON, które będzie pływać na Morzu Czerwonym i stanie się tym samym największą na świecie pływającą strukturą. Będzie zlokalizowany na skraju NEOM i sięgnie po zasilanie wyłącznie ze źródeł odnawialnych, a jego działalność będzie wręcz wyjątkowa.

Czytaj też: Elektryczne motocykle w wojsku – Emiraty Arabskie testują jednoślady Zero FX

OXAGON będzie katalizatorem wzrostu gospodarczego i różnorodności w NEOM i Królestwie, w dalszym ciągu spełniając nasze ambicje w ramach Vision 2030. OXAGON przyczyni się do przedefiniowania światowego podejścia do rozwoju przemysłowego w przyszłości, chroniąc środowisko, jednocześnie tworząc miejsca pracy i stymulując wzrost dla NEOM. Przyczyni się do regionalnego handlu i handlu Arabii Saudyjskiej oraz wesprze stworzenie nowego punktu centralnego dla światowych przepływów handlowych– powiedział książę Mohammed bin Salman.

Czytaj też: Mamy pierwszy udany lot na syntetycznym paliwie. Królewskie Siły Powietrzne ustanowiły nowy rekord Guinessa

Wedle hucznych i dumnych zapowiedzi OXAGON będzie ucieleśniać zasady życia w zgodzie z naturą. Przy tym wszystkim jego zaawansowanie oraz podejście projektowe sprawi, że będzie jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie węzłów logistycznych na świecie nawet pod kątem połączenia działalności portów i lotnisk. Na każdym kroku będzie można w nim natknąć się na urządzenia Internetu Rzeczy, sposoby fuzji człowieka i maszyny oraz systemy sztucznej inteligencji.

Czytaj też: Elektryczny samolot Rolls-Royce’a ustanowił nowy rekord szybkości

W OXAGON mają znaleźć się autonomiczne pojazdy pasażerskie i robocze, innowacyjne podejścia w myśl wykorzystywania i uzdatniania wody oraz produkcji żywności, czy infrastruktura wspomagająca dobre samopoczucie mieszkańców i pracowników. Wszystko to zostanie zamknięte w nowoczesnych formach budownictwa, ale ile to będzie kosztować? Tego nie wiemy.