Ta sztuczna skóra zapewnia robotom zmysł dotyku. Może zostać użyta do tworzenia Metawersum

Projekt Metawersum, zaprezentowany przed dawnego Facebooka (a obecnie firmę Meta) zapowiada się naprawdę intrygująco. Wygląda na to, że sztuczna skóra zwana ReSkin mogłaby znacząco ułatwić realizację tego przedsięwzięcia.
Ta sztuczna skóra zapewnia robotom zmysł dotyku. Może zostać użyta do tworzenia Metawersum

Jak podkreśla Lerrel Pinto, wyczuwanie dotyku stanowi wąskie gardło w robotyce. Obecnie dostępne czujniki są często zbyt drogie, nieporęczne, bądź mają problemy z wydajnością. W tym miejscu, niczym rycerz na białym koniu, wjeżdża ReSkin. Jest to sztuczna skóra wyróżniająca się lekkością i niewielkimi rozmiarami. Poza tym, jest ona kompatybilna z dostępnymi na rynku chwytakami.

Czytaj też: Robot wykorzystuje neurony wyhodowane w laboratorium. W ten sposób unika przeszkód

Kiedy ReSkin ma kontakt z jakimś obiektem, to plastik, z którego jest wykonana odkształca się i zmienia pole magnetyczne wytwarzane przez osadzone w nim cząsteczki. W ramach dalszych kroków płytka drukowana zbiera informacje na temat tych zmian i przekazuje je do systemu opartego na sztucznej inteligencji. Takie rozwiązanie ma zapewniać naprawdę imponującą czułość, rozpoznając dotyk o sile zaledwie 0,1 niutona z dokładnością do 1 milimetra.

Sztuczna skóra zwana ReSkin ma się wyróżniać wydajnością, mnogością zastosowań i niską ceną

Kolejną z cech wyróżniających ReSkin mają być jej niskie koszty produkcji. Przy zamówieniu opiewającym na co najmniej 100 sztuk, pojedynczy egzemplarz miałby kosztować około 6 dolarów. Jeśli chodzi o kwestie techniczne, to warstwa takiej sztucznej skóry ma grubość wynoszącą około 2-3 milimetrów. Naukowcy związani z projektem przekonują, iż ReSkin może doświadczyć pond 50 tysięcy interakcji, zanim pojawi się konieczność wymiany. Ta ma być rzekomo bardzo łatwa.

Czytaj też: Polak stworzył ramię robota z syntetycznymi mięśniami. Tak mogą wyglądać androidy przyszłości

Gdzie taka sztuczna skóra mogłaby zostać wykorzystana? Przetestowano ją między innymi w kontekście tworzenia robotycznych ramion, rękawic wyposażonych w zmysł dotyku czy… butów dla psów. Prowadząc szereg eksperymentów naukowcy zebrali dane, które zapewnią dalszy rozwój tej technologii. W dalszej perspektywie wymienia się też wykorzystanie ReSkin do wykonywania czynności takich jak ślizganie się, rzucanie i łapanie przedmiotów oraz klaskanie.