TerraPower rusza z budową swojego pierwszego reaktora Natrium chłodzonego płynnym sodem

Firma TerraPower, założona przez Billa Gatesa ogłosiła, że wybrała w końcu miejsce na budowę swojego pierwszego reaktora Natrium. Budowa rozpocznie się wkrótce.
terrapower-natrium

terrapower-natrium

Pierwszy pokazowy reaktor zajmie miejsce elektrowni węglowej w Kemmerer, w stanie Wyoming. Budowa reaktora Natrium jest jednym z dwóch projektów wspieranych przez Departament Energii USA z początkową rundą finansowania w wysokości 160 milionów dolarów.

— Ludzie z Wyoming powitali nas w swojej społeczności. Jesteśmy podekscytowani współpracą z PacifiCorp przy budowie pierwszej elektrowni Natrium w Kemmerer. Nasza innowacyjna technologia pomoże zapewnić stałą produkcję energii elektrycznej, jednocześnie zmieniając nasz system energetyczny i tworząc nowe, dobrze płatne miejsca pracy w Wyoming – powiedział Chris Levesque, prezes i dyrektor generalny TerraPower.

TerraPower – na czym polega innowacja?

https://www.youtube.com/watch?v=i8C7YLPClAA

Przede wszystkim, reaktory Natrium opracowane przez firmę TerraPower mają pasywny system chłodzenia, w którym wykorzystywany jest płynny sód, który może przyjmować znacznie więcej ciepła niż woda. W dodatku, energia cieplna przechowywana w zbiornikach z płynnym sodem może być magazynowana przez taką elektrownię i wykorzystywana w chwilach zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Dodatkowo, raktor Natrium jest o wiele tańszy w budowie, w porównaniu do klasycznych rozwiązań energetyki jądrowej. I – jak twierdzą przedstawiciele TerraPower – produkuje on o wiele mniej odpadów radioaktywnych. Choć właściwie trafniejszym byłoby stwierdzenie, że Natrium po prostu o wiele efektywniej przerabia wzbogacany uran na energię elektryczną, dzięki czemu zużyte paliwo zajmuje mniej więcej 66 proc. mniej przestrzeni w porównaniu do tradycyjnych reaktorów, przeliczając ilość przetworzonego paliwa na gigawatogodzinę wygenerowanej energii elektrycznej.

Reaktor demonstracyjny budowany w Kemmerer ma docelowo produkować 345 megawatów energii, co wystarcza do zasilenia ok. 250 tys. gospodarstw domowych. Co więcej, w razie potrzeby, wbudowany w reaktor system magazynowania energii może zwiększyć moc systemu do 500 megawatów, co powinno wystarczyć na zasilenie ok. 400 tys. domostw.

Czytaj również: Powstaje pływające laboratorium naukowe z napędem TerraPower. Bilety na rejs po 3 miliony dolarów

Uruchomienie reaktora testowego pozwoli firmie TerraPower na prowadzenie badań nad zastosowaniem zużytego paliwa jądrowego w medycynie.