Ten zegar przetrwa 10 tysięcy lat i budowany jest wewnątrz góry. Projekt sponsoruje Jeff Bezos

Pomysł i sama konstrukcja zegara powstała już 25 lat temu. Do tej pory jednak, jego twórca, Danny Hills, nie miał funduszy, żeby zrealizować swój pomysł. Na szczęście całym przedsięwzięciem udało zainteresować się Jeffa Bezosa, który nie może narzekać na brak gotówki.
zegar-na-10-tysiecy-lat

zegar-na-10-tysiecy-lat

Cały skomplikowany mechanizm zegara napędzany będzie ogromnym wahadłem wykonanym (tak jak reszta konstrukcji) z najbardziej wytrzymałych materiałów. Domyślnie konstrukcja ma wytrzymać 10 tysięcy lat. Jak pewnie się domyślacie, nie będzie to zwykły zegar odmierzający godziny – zamiast tego pokazywać będzie nieco dłuższe jednostki czasu – 1 rok, 10 lat, 100 lat, 1000 lat i 10 tysięcy lat.

Zegar na 10 tysięcy lat to pomnik dla potomnych

Długowieczny mechanizm ma być symbolem, który będzie przypominał nam, że nasze plany i przedsięwzięcia powinny być planowane w perspektywie dłuższej, niż życie pojedynczego pokolenia naszego gatunku.

W trakcie działania tego zegara, Stany Zjednoczone prawdopodobnie przestaną istnieć, a obecne cywilizacje upadną, żeby zrobić miejsce nowym – powiedział Jeff Bezos.

Zegar na 10 tysięcy lat zostanie zainstalowany wewnątrz góry, w zachodnim Teksasie, dzięki temu cała konstrukcja o wysokości 152 metrów zachowa swoją długowieczność i będzie chroniona przed wszelkimi żywiołami.

Tak wygląda o wiele mniejszy prototyp

Przynajmniej w teorii. W teorii też, mechanizm nie będzie potrzebował żadnej konserwacji – w jego konstrukcji nie znajdziemy żadnej elektroniki, która wraz z biegiem lat mogłaby przestać działać. Hills w swoim projekcie postawił na w pełni mechaniczne działanie swojej konstrukcji.

Czytaj również: Stworzono najdokładniejszy zegar atomowy. Nie spóźni się nawet przez 30 mld lat

Koszt budowy tak długowiecznego urządzenia wynosić będzie 42 mln dolarów, które wyłoży Bezos. Samą realizacją zajmuje się z kolei fundacja Long Now, do której należy projektant i pomysłodawca samego zegara – Danny Hills. Więcej o tym projekcie z pewnością dowiemy się po ukończeniu jego budowy.