Rekord druku 3D! Wydrukowano nanostruktury o średnicy 25 nanometrów

Technologia druku 3D wciąż się rozwija. Zarówno w skali makro, w której sektor budowlany drukuje coraz większe elementy konstrukcyjne (albo całe domy), jak i w skali mikro, o której będzie mowa w tym tekście.
druk-3d-nanostruktury-z-miedzi-2

druk-3d-nanostruktury-z-miedzi-2

Chociaż o wiele bardziej pasowałoby tu określenie: skala nano. Nowy proces druku 3D z wykorzystaniem miedzi opracowany przez naukowców z Uniwersytetu w Oldenburgu, ETH Zurich i z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang umożliwia drukowanie miedzianych nanostruktur o średnicy zaledwie 25 nanometrów.

Druk 3d nanostruktur – naukowcy wykorzystali proces galwanizacji miedzi

Technika wykorzystuje proces galwanizacji i wymaga roztworu dodatnio naładowanych jonów miedzi, aplikowanego przez bardzo małą dyszę na ujemnie naładowaną elektrodę, która pełni rolę podłoża, na które nanoszony jest wydruk. Utworzenie obwodu elektrycznego pomiędzy tymi dwoma elementami pozwala na bardzo precyzyjne drukowanie bardzo małych miedzianych struktur.

Cały proces odbywa się stopniowo – tj. na powierzchnię elektrody nakładane są kolejne nano-warstwy miedzi. Badaczom udało się stworzyć w ten sposób bardzo cienkie pionowe i poziome kolumny i kilka spiralnych nanostruktur.

Czytaj również: To nie czary! Niezwykły nanochip zamienia komórki skóry w komórki macierzyste

Możliwość precyzyjnego druku tak małych elementów z pewnością ma ogromny potencjał – od drukowania wydajnych nano-katalizatorów procesów chemicznych aż po miniaturowe elementy układów elektronicznych projekotwanych w nano-skali, gotowych do zamontowania we wszelkiego rodzaju elektronice użytkowej.

— Technologia, nad którą pracujemy, łączy oba światy — druk na metalu i precyzję w nanoskali – mówi dr Dmitry Momotenko z Uniwersytetu w Oldenburgu.