Foton jest podzielny. Potwierdzenie odkrycia bozonu Majorany coraz bliżej

Sto lat temu włoski fizyk Ettore Majorana zasugerował, że elektrony można podzielić na pół. Przez długi czas pomysł ten był niedoceniany, ale teraz stanowi jedną z podstawowych zasad fizyki. Tak samo mogą zachowywać się fotony.
Naukowcy są coraz bliżej potwierdzenia istnienia bozonu Majorany

Naukowcy są coraz bliżej potwierdzenia istnienia bozonu Majorany

Koncepcja wysunięta przez naukowców z Darmouth University i SUNY Polytechnic Institute sugerują, że rozszczepione fotony faktycznie istnieją. Jeżeli ta teoria zostanie potwierdzona, może zaowocować narodzinami zupełnie nowej gałęzi fizyki.

To poważna zmiana paradygmatu rozumienia światła w sposób, który nie był uważany za możliwy. Nie tylko znaleźliśmy nowy byt fizyczny, ale był to byt, w którego istnienie nikt nie wierzył.prof. Lorenza Viola

Odkrycie rozszczepionego fotonu, znanego jako bozon Majorany, poszerza nasze rozumienie światła i tego, jak się ono zachowuje. Wyniki badań naukowców opublikowano w Physical Review Letters.

Każdy foton może być postrzegany jako suma dwóch różnych połówek. Byliśmy w stanie zidentyfikować warunki pozwalające na odizolowanie tych połówek od siebie.Vincent Flynn

Różne twarze fotonu

Fizycy porównują to zdarzenie do przemiany stanu skupienia wody, która może występować pod innymi postaciami w różnych warunkach. Badania sugerują, że światło także może istnieć w innej fazie, a mówiąc dokładnie, w takiej, w której objawia się pod postacią odrębnych połówek fotonów.

Rozdzieliliśmy coś, co wcześniej uważano za nierozdzielne, i już nigdy nie będziemy patrzeć na światło w ten sam sposób.prof. Lorenza Viola

Naukowcy twierdzą jednak, że fotony nie przypominają dwóch połówek przekrojonego jabłka, a raczej dwie inne strony monety. Tworzą one całość i dzięki temu fotony możemy opisać charakterystycznymi parametrami. Teoria ta została opracowana wspólnie z Emilio Cobanerą.

Opiera się ona na “komórkach” przenoszących energię, wypełnionych paczkami światła i przewiduje, że na krawędziach takich platform pojawiają się połówki cząstek. Aby ją potwierdzić, konieczne jest przeprowadzenie konkretnych eksperymentów. Warto jednak zaznaczyć, że wcale nie trzeba do nich akceleratorów cząstek pokroju Wielkiego Zderzacza Hadronów. Odpowiedni test można przeprowadzić na blacie stołu każdego laboratorium fizycznego.

Czytaj też: Nowo odkryta cząstka subatomowa jest szczególnie interesująca

Jeżeli odkrycie zostanie potwierdzone, może wskazać drogę do obserwacji nieznanych, egzotycznych faz materii i światła. Wykrycie bozonu Majorany może być pomocne w obliczeniach kwantowych, a tym samym przyczynić się do postępu w dziedzinie komputerów kwantowych.