Sąsiednia galaktyka uchwycona w szczegółach. Nigdy wcześniej nie była tak wyraźna

Naukowcy stojący za obrazem galaktyki satelitarnej Drogi Mlecznej, zwanej Małym Obłokiem Magellana, twierdzą, że nigdy wcześniej nie udało się tak szczegółowo uchwycić wchodzącego w jej skład wodoru.
Sąsiednia galaktyka uchwycona w szczegółach. Nigdy wcześniej nie była tak wyraźna

Za tym przełomowym zdjęciem stoją przedstawiciele Australian National University (ANU) oraz agencji naukowej CSIRO. Efekt robi naprawdę ogromne wrażenie, szczególnie, że celem obserwacji była galaktyka oddalona o zaledwie 200 000 lat świetlnych. Jest ona określana mianem karłowatej i najprawdopodobniej stanowi galaktykę satelitarną Drogi Mlecznej.

Czytaj też: Strumień Magellaniczny nie leży tam, gdzie zakładano. Znajduje się wielokrotnie bliżej naszej planety

Po raz pierwszy byliśmy w stanie zobaczyć wszystkie struktury w małej skali. Jest to ważny krok w zrozumieniu roli, jaką wodór odgrywa w ewolucji galaktyk. Możemy na przykład dostrzec dziury w gazie. To sugeruje nam, że wodór oddziałuje z supernowymi. stwierdził Nicolas Pingel, główny autor badania

Mały Obłok Magellana to galaktyka karłowata o średnicy około 7000 lat świetlnych

Jeśli chodzi o kwestie techniczne, to kluczem do wykonania tego niezwykłego zdjęcia był radioteleskop ASKAP należący do CSIRO. Zebrane przez niego dane zostały następnie przetworzone, dając początek najwyraźniejszemu obrazowi wodoru pochodzącego z Małego Obłoku Magellana. Na tym jednak członkowie zespołu badawczego nie zamierzają poprzestawać: w ciągu najbliższego roku planują wykonać więcej obserwacji. Ostatecznie miałyby one zostać połączone, ułatwiając zrozumienie połączeń tej galaktyki z innymi.

Czytaj też: Jedna galaktyka i dwie supermasywne czarne dziury. Niezwykłe odkrycie astronomów

Mały Obłok Magellana występuje w parze z Wielkim Obłokiem Magellana, którego rozmiary – jak sama nazwa wskazuje – są nieco bardziej imponujące. W pierwszym przypadku mówimy bowiem o średnicy rzędu 7000 lat świetlnych, podczas gdy w drugim – 14 000 lat świetlnych. Oczywiście obie te galaktyki pod względem gabarytów nie mają nawet podejścia do Drogi Mlecznej, której średnica wynosi ponad 105 tysięcy lat świetlnych.