Ten system wysyła policyjne drony do strzelanin. Ulepszono system ShotSpotter

Kojarzycie może grę Cyberpunk 2077 polskiego studia CD Projekt Red, przedstawiającą wizję przyszłości? W niej nasze złe uczynki były karane pościgiem policyjnym, w którym na samym początku brały udział specjalne policyjne drony. Wspomnienie o tym nie jest przypadkiem, bo trudno powstrzymać się przed podobnymi porównaniami, opisując ulepszony właśnie o drony ShotSpotter, czyli amerykański system policji.
Ulepszono system ShotSpotter, system policji wysyła drony do strzelaniny, drony do strzelaniny
Ulepszono system ShotSpotter, system policji wysyła drony do strzelaniny, drony do strzelaniny

ShotSpotter nie jest niczym nowym, ale teraz został ulepszony

W Polsce usłyszenie wystrzałów broni w środku miasta należy do rzadkości, ale aż tak spokojnie nie jest na całym świecie. Niektóre państwa mają doświadczenie z akcjami tego typu od lat i dlatego wiedzą, że kiedy gdzieś zacznie się strzelanina, dotarcie na to miejsce w możliwie najkrótszym czasie, jest kluczowe. Nie tylko po to, aby wyjaśnić sytuację, ale też po to, aby możliwie najszybciej udzielić pomocy potencjalnie postrzelonej osobie i zatrzymać potencjalnych sprawców.

Czytaj też: Lightelligence pokazało układ PACE. Jest 350-razy wydajniejszy od RTX 3080 w konkretnych obliczeniach

Dlatego też w ponad 120 miastach Republiki Południowej Afryki, na Karaibach, ale przede wszystkim USA, zainstalowano system ShotSpotter amerykańskiej firmy. Ten wykorzystuje rozsiane po całym mieście mikrofony, stanowiące sieć do wykrywania “głośnych i impulsywnych dźwięków”, czyli głównie właśnie wystrzałów z broni. Za każdym razem, gdy taki dźwięk zostanie wykryty, jego oceną zajmuje się zarówno sztuczna inteligencja, jak i ludzki personel.

https://www.youtube.com/watch?v=Nk980tdlzFI

Geograficzny punkt pochodzenia wystrzału może być określany poprzez analizę różnic rzędu milisekund w czasie, w którym dźwięk został odebrany przez różne mikrofony (przynajmniej trzy) z różną skutecznością na podstawie stosunkowo prostego algorytmu. Dzięki wskazanej lokalizacji do gry może wkroczyć policja, dojeżdżając na miejsce. Problem w tym, że może trwać to zbyt długo, ograniczając czas na odpowiednią reakcję.

Jak współpraca z Airobotics ulepszyła ShotSpotter dla Izraela?

Na mocy współpracy między Airobotics i ShotSpotter w Izraelu zostanie zainstalowany ten sam system, ale z dodatkiem dronów. Każdy z nich będzie bazował na własnej, zadaszonej stacji dokującej, gdzie jego akumulatory będą ładowane w automatyczny sposób. Ważną rolę odegra w tym zrobotyzowane ramię, które będzie wyciągać z drona wyczerpany akumulator i zastęoiwać go tym w pełni naładowanym.

Czytaj też: Tak satelita „widzi” bombowiec stealth. Spójrzcie na satelitarne zdjęcie B-2 Spirit w locie

Wprawdzie w tej nowej wersji systemu, patrol policji nadal będzie wysyłany na miejsce strzelaniny, ale uprzedzi go najbliższy dla miejsca dron, który zareaguje w kilka sekund po uznaniu wystrzału za prawdziwy i natychmiast poleci do jego źródła. Policjanci będą mieli przedwcześnie pogląd na sytuację, analizując obraz na żywo z kamery pokładowej drona.