Potężna eksplozja w kosmosie. Tyle energii Słońce wyprodukuje w ciągu 100 000 lat

W ciągu 0,1 sekundy gwiazda neutronowa wyzwoliła energię równą tej, którą Słońce wyprodukuje w ciągu 100 000 lat. Dokonano detekcji eksplozji, która przybliża nas do pełniejszego zrozumienia magnetarów – jednych z najbardziej niezwykłych obiektów we Wszechświecie.
Magnetar to rodzaj gwiazdy neutronowej o silnym polu magnetycznym

Magnetar to rodzaj gwiazdy neutronowej o silnym polu magnetycznym

Magnetar to rzadka forma gwiazdy neutronowej, która wyróżnia się na tle innych obiektów potężnym polem magnetycznym. Jest ono ok. 1000 razy silniejsze niż pole magnetyczne zwykłej gwiazdy neutronowej i bilion razy silniejsze od ziemskiego pola magnetycznego.

Obecnie znamy zaledwie 30 magnetarów, a ich wykrywanie jest trudnym zadaniem, mimo iż zdarzają się im gwałtowne erupcje energii. Są one niezwykle krótkie i nie zawsze udaje się je uchwycić przez ziemskie instrumenty.

Detekcja jakiej jeszcze nie było

Hiszpańscy naukowcy dokonali pomiaru jasności magnetara GRB2001415 podczas jednego z jego najbardziej gwałtownych okresów. Wyniki opisano w Nature.

Eksplozja magnetara, która trwała około 0,1 sekundy, została odkryta 15 kwietnia 2020 r., w samym środku pandemii. Od tego czasu przeprowadziliśmy intensywne prace związane z analizą danych, ponieważ była to gwiazda neutronowa o polu magnetycznym 1015 Gs (gausów) i znajdująca się w innej galaktyce. Prawdziwy kosmiczny potwór.prof. Víctor Reglero z University of Valencia

Erupcja została wykryta przez instrument Atmosphere Space Interactions Monitor (ASIM), który znajduje się obecnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), a Reglero jest jednym z jego architektów.

Czytaj też: Naukowcom udało się odkryć nowego magnetara. Oto, co wiemy na jego temat

Zarejestrowane oscylacje okazały się być zgodne z emisją wytwarzaną przez oddziaływanie fal Alfvéna, które są szybko pochłaniane. Proces rekoneksji magnetycznej i impulsy emitowane przez GRB2001415 zakończyły się w ciągu kilku milisekund – zaledwie 3,5 ms po głównej erupcji. Potwierdzono tym samym, jak potężna była to eksplozja.

Nawet w stanie nieaktywnym magnetary mogą być 100 000 razy jaśniejsze od Słońca, ale w przypadku rozbłysku, który badaliśmy – GRB2001415 – energia, która została uwolniona, jest równoważna tej, którą Słońce wypromieniowuje w ciągu 100 000 lat.Alberto J. Castro-Tirado, współautor badań

Trwające obserwacje mogą pomóc zrozumieć nam szybkie błyski radiowe (FRB), których natura wciąż pozostaje tajemnicą dla naukowców.