Jeden kolor lakieru to za mało. W BMW będzie można go zmieniać dynamicznie

Na trwających właśnie targach technologicznych CES 2022 w Las Vegas BMW zaprezentowało swoją nową technologię dynamicznej zmiany koloru lakieru na aucie. Wygląda to tak:
bmw-zmienny-kolor-lakieru

bmw-zmienny-kolor-lakieru

Niestety, niemiecki producent nie udostępnił żadnych szczegółów technicznych dotyczących swojej nowej technologii. Wiemy tylko, że nowy rodzaj lakieru reaguje na temperaturę, co od razu kojarzy się z lakierami termochromowymi, znanymi od lat w motoryzacji.

Zmienny kolor lakieru BMW – producent nie zdradza żadnych szczegółów na temat swojej nowej technologii

Wątpię jednak, żeby na powyższym nagraniu zmiana koloru elektrycznego BMW iX inicjowana była zmianą temperatury karoserii. Obstawiałbym raczej, że jest to lakier reagujący w jakiś sposób na zmianę napięcia prądu doprowadzonego do poszczególnych elementów karoserii. Ale to tylko moja teoria.

Szkoda też, że BMW zaprezentowało swoją nową technologię na dość nudnym przykładzie – zmiana białego koloru na szary nie brzmi zbyt imponująco. O wiele bardziej interesuje mnie, czy ten nowy rodzaj lakieru poradziłby sobie z przejściem z czerwonego (np. z ImolaRot) w czarny (np. CosmosSchwarz). No ale na razie się tego nie dowiemy.

Czytaj również: Wiemy jak wygląda elektryczne BMW Serii 3. Zdjęcia wyciekły z wniosku patentowego złożonego w Chinach

Nie wiadomo nawet, czy ta nowa technologia zmiany koloru lakieru na aucie będzie dostępna dla klientów BMW. Niemiecki producent nie podał żadnych informacji na ten temat, a sama prezentacja na targach nie oznacza jeszcze niczego konkretnego. Równie dobrze może okazać się, że system jest tak drogi i skomplikowany, że nie ma sensu wprowadzać go do swojej oferty. Chociaż wydaje mi się, że ci najbardziej zamożni klienci BMW chętnie dopłaciliby za taką opcję, niedostępną u żadnego innego producenta.