Niestety, nie znamy personaliów autora fotografii, lecz wiemy, że została zrobiona 6 grudnia ubiegłego roku. Za obiektywem musiał stać więc któryś z członków trwającej na ISS ekspedycji złożonej z siedmiu astronautów. Są oni przedstawicielami NASA a także Europejskiej, Japońskiej i Rosyjskiej Agencji Kosmicznej. Zdjęcie zostało wykonane w momencie, gdy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przechodziła nad Oceanem Spokojnym na wysokości 422 kilometrów.
Czytaj też: Parker Solar Probe dotarła rekordowo blisko Słońca. Teraz czas na niesamowite zdjęcia z tej podróży
Na zdjęciu widzimy wielobarwny zachód słońca w momencie, gdy nasza gwiazda znika za ziemskim horyzontem. W efekcie jego promienie przyjmują różne kolory, od pomarańczowego aż do ciemnoniebieskiego. Różnice te wynikają z obecności kolejnych warstw atmosfery, czyli troposfery (do 12 kilometrów wysokości); stratosfery (od 12 do 50 kilometrów); mezosfery (od 50 do 80 kilometrów) oraz termosfery (od 80 do 700 kilometrów).
Księżyc przechodzi na horyzoncie w towarzystwie ostatnich promieni zachodzącego słońca
Kiedy promieniowanie elektromagnetyczne (na przykład w formie światła widzialnego) wchodzi w kontakt z cząsteczkami powietrza, to może ono być odmiennie rozpraszane. Jest to następstwem faktu, że każda warstwa atmosfery ma inną gęstość wchodzących w jej skład cząsteczek gazu. Zjawisko to określa się mianem rozpraszania Rayleigha – odpowiada ono między innymi za dobrze nam znaną, błękitną barwę nieba.
Czytaj też: Na Księżycu stanie bezzałogowa stacja. Chińczycy podali konkretną datę
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna stanowi miejsce prowadzenia załogowych misji od 2000 roku. Niedawno NASA uzyskała zgodę na przedłużenie funkcjonowania ISS, która powinna pozostać w użytku aż do 2030 roku. Miejmy nadzieję, iż do tego czasu dostarczy nam jeszcze wielu równie efektownych zdjęć, jak to widoczne powyżej.