Lekarstwo na kaca? Nie mamy dobrych wiadomości

Możliwość przyjęcia środka, który usuwałby przykre dolegliwości towarzyszące nadmiernemu spożyciu alkoholu, od dłuższego czasu wywołuje zainteresowanie. Wygląda jednak na to, że jest ono bezpodstawne.
Lekarstwo na kaca? Nie mamy dobrych wiadomości

Pojawiały się bowiem wieści o tym, że 1200-miligramowa dawka L-cysteiny obniżała występowanie mdłości oraz bólu głowy związanych z poimprezowym cierpieniem. Jakby tego było mało, o połowę mniejsza dawka tego aminokwasu stanowiłaby nie lekarstwo na kaca, lecz środek obniżając poziom stresu.

Czytaj też: Mikroboty dostarczą leki tam, gdzie trzeba. Bez szkód dla organizmu pacjenta

Niestety, wygląda na to, iż sukces ogłaszany przez naukowców z uniwersytetów w Helsinkach i Liverpoolu mógł być przedwczesny. Analiza 21 różnych badań klinicznych poświęconym lekom na kaca sugeruje, że tego typu środki po prostu nie istnieją. Przegląd prowadzony przez brytyjskie organy obejmował między innymi kurkuminę, czerwony żeń-szeń, środki przeciwbólowe oraz suplement zwany NAC N-acetylo-L-cysteiną. Rezultaty opublikowano następnie na łamach Addiction.

Lekarstwo na kaca o wysokiej skuteczności jak na razie nie zostało zidentyfikowane

Jakie były wyniki badań? Jak możecie się domyślać, mało pocieszające. Członkowie zespołu badawczego doszli do wniosku, że większość potencjalnych leków nie zadziałała – przynajmniej w starciu z objawami kaca. Ich wpływ, nawet jeśli został zaobserwowany, okazywał się niewielki. Co gorsza, eksperymenty, w których notowano pozytywne efekty, były związane z bardzo niską jakością danych.

Osoby stojące za przeglądem zwracają uwagę na kilka czynników, które okazały się szczególnie problematyczne. Wymienia się wśród nich brak analiz dotyczących kobiet oraz odmienne warunki, w których prowadzono poszczególne etapy eksperymentów. Wszyscy ci, którzy nadal czekają na lekarstwo na kaca nie powinni rzecz jasna porzucać nadziei, jednak sugerujemy by nieco ograniczyć swoje oczekiwania.

Czytaj też: Lekarzom udało się po raz drugi przeszczepić świńską nerkę człowiekowi! Ksenotransplantologia działa

Najpewniejszym sposobem na uniknięcie objawów kaca jest picie z umiarem lub powstrzymanie się od picia alkoholu. Jednak bardzo niskiej jakości dowody sugerują, że ekstrakt goździkowy, kwas tolfenamowy i pirytinol cechują się najwyższą skutecznością w zmniejszaniu ogólnych objawów kaca w porównaniu z placebo, a wszystkie wydawały się bezpieczne. podsumował jeden z autorów badania, Emmert Roberts