Pierwszy modułowy reaktor jądrowy na świecie działa już w Chinach

200-megawatowy reaktor firmy China Huaneng Group Co. został podłączony do sieci energetycznej w prowincji Shandong. Producent zapowiada, że w przyszłym roku uruchomi jeszcze jeden reaktor tego typu.
modulowy-reaktor-chiny

modulowy-reaktor-chiny

Chiński reaktor typu SMR (ang. Small Modular Reactor) jest pierwszym na świecie modułowym reaktorem wysokotemperaturowym chłodzonym gazem. Zamiast podgrzewania wody do produkcji energii, podgrzewa hel, a jego niewielkie rozmiary (w porównaniu do tradycyjnych konstrukcji reaktorów jądrowych) pozwalają na większą skalowalność oraz na dość pokaźną redukcję kosztów operacyjnych.

Pierwszy modułowy reaktor na pewno nie będzie jedynym reaktorem SMR działającym w Chinach

Chiny zapowiedziały bowiem, że w ciągu najbliższych 15 lat zainwestują ok. 440 miliardów dolarów w rozwój energetyki jądrowej, co sprawia, że Państwo Środka jest obecnie największym światowym inwestorem, jeśli chodzi o rozwój energii jądrowej. Plan Chin zakłada zresztą, żeby w ciągu tych najbliższych 15 lat posiadać większą liczbę reaktorów jądrowych, niż Stany Zjednoczone, które są obecnie największym producentem energii jądrowej na świecie.

Tak duże inwestycje w energię jądrową traktowane są przez Chiny jako swoisty okres przejściowy. Przypomnijmy bowiem, że kraj ten inwestuje równolegle w opracowanie skutecznego i stabilnego procesu syntezy jądrowej, z którym eksperymentuje obecnie w swoim testowym reaktorze EAST nazywanym często chińskim sztucznym słońcem. Jeśli chińskim naukowcom udałoby się okiełznać ten proces syntezy, Chiny uniezależniłyby się z czasem od wszelkiego rodzaju paliw kopalnych.

Czytaj również: Czy powstanie pierwszy w Polsce reaktor jądrowy?

Na razie jednak jest to pieśń przyszłości, dlatego trudno dziwić się chińskim inwestycjom w atom. To samo robią zresztą inne kraje – budową mniejszych modułowych reaktorów interesuje się chociażby Polska, Rumunia, czy Wielka Brytania. Budową reaktorów SMR w naszym kraju ma zająć się spółka KGHM przy współpracy z amerykańską firmą NuScale Power. Wielka Brytania z kolei wybierze zapewne reaktory zaprojektowane przez Rolls-Royce’a.

Wielu ekspertów wskazuje, że stabilność energii jądrowej sprawia, że doskonale nadaje się ona do uzupełniania systemów opartych o mniej przewidywalne odnawialne źródła energii. Cecha ta zresztą doskonale łączy się z charakterystyką samych reaktorów SMR, które dzięki swoim niewielkim rozmiarom są o wiele szybsze i tańśze w budowie, niż klasyczne, ogromne reaktory.