Okazuje się, że ryby to świetni kierowcy. Wystarczy dać im akwarium na kółkach

Do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Ben-Guriona w Beer-Szebie w Izraelu, którzy przeprowadzili dość interesujące badanie, które miało przetestować zdolność ryb do nawigacji. Na lądzie.
ryby-nawigacja-na-ladzie-badanie

ryby-nawigacja-na-ladzie-badanie

Tak, na lądzie. Na potrzeby tego badania zbudowano specjalny pojazd, nazwany oficjalnie „pojazdem sterowanym przez ryby”, który jest dość sporym akwarium umieszczonym na ruchomej platformie. Dzięki zamontowanym kamerom, pojazd ten odwzorowuje ruchy poruszającej się w akwarium ryby – jeśli ryba płynie do przodu, pojazd jedzie do przodu, jeśli zawraca, pojazd też zawraca.

Mając ten rybi pojazd, izraelscy naukowcy chcieli sprawdzić, czy sterujące nim ryby będą w stanie pokonać krótką trasę, na końcu której czekać będzie na nie nagroda w postaci jedzenia. Wyglądało to mniej więcej tak:

Ryby radzą sobie doskonale z nawigacją na lądzie

Wynik? Ryby „były w stanie obsługiwać pojazd, eksplorować nowe środowisko i dotrzeć do celu, niezależnie od punktu początkowego, a wszystko to unikając ślepych zaułków i poprawiając niedokładności lokalizacji” – piszą autorzy publikacji: Shachar Givon i Matan Samina. badania wraz z Ohadem Ben Shaharem i Ronenem Segevem.

Czytaj również: AgnathaX – najbardziej zaawansowana robotyczna ryba w historii

Co więcej, trasa, którą musiały pokonywać ryby była zmieniana, więc nie jest to tak, że ryby nauczyły się na pamięć co mają zrobić, żeby dostać jedzenie. Kolejną ważną rzeczą jest to, że kierowcy tego akwarium na kółkach w trakcie trwania eksperymentu byli w stanie znacznie poprawić swoje czasy. Pierwsze przejazdy zajmowały nawet 30 minut. Pod koniec eksperymentu, niektóre ryby pokonywały ten sam lub bardzo podobny odcinek w czasie mniejszym niż minuta!

Jest to już kolejne badanie, które potwierdza że ryby są znacznie bardziej rozwiniętymi organizmami, niż się powszechnie uważa. Do tej pory naukowcom udało się udowodnić np., że ryby potrafią liczyć i są w stanie udomawiać inne gatunki i wykorzystywać je do swoich celów.