Te zdjęcia zrobiono smartfonem! Wyniki Huawei Next Image 2021

Współczesnym smartfonem można robić coraz lepsze zdjęcia. Ale patrząc na laureatów konkursu Huawei Next Image 2021 ciężko uwierzyć, że to naprawdę kadry z urządzenia mobilnego. Wśród nagrodzonych znaleźli się Polacy.
Te zdjęcia zrobiono smartfonem! Wyniki Huawei Next Image 2021

Zrobić dobre zdjęcie smartfonem jest łatwo i… trudno

Współczesne smartfony mają coraz lepsze aparaty. Konstrukcje obiektywów są coraz bardziej zaawansowane, a matryce coraz większe. Postępuje też sama technologia przechwytywania obrazu. Producenci stosują różne zabiegi łączenie pikseli, dodawania pikseli, łączenia obrazu czarno-białego i kolorowego… A nad tym wszystkim czuwa zaawansowane oprogramowanie. Wydajne procesory przetwarzania obrazu uzbrojone w potężne algorytmy są w stanie dokonać obróbki zdjęcia praktycznie w czasie rzeczywistym. Efektem jest finalne zdjęcie, które nie zawsze może zadowolić autora.

Z jednej strony technologia sprzyja osobom mniej zaawansowanym. Zrobić dobre zdjęcie smartfonem może każdy, bo urządzenie samo dobierze parametry i obrobi kadr. Z drugiej osoby bardziej zaawansowane mogą napotkać problemy. Automatyka smartfonu nie może nie zawsze dogadywać się z fotografem i zapisać zdjęcie inaczej niż chciałby. Z pomocą mogą przyjść zdjęcia w formacie RAW, które później autor może sam obrobić w programie graficznym. Ale RAW-y ze smartfonów potrafią być bardzo trudne w obróbce. Choć dla prawdziwych wyjadaczy Lightrooma nie ma rzeczy niemożliwych.

Czytaj też: Test Huawei P50 Pro – król jest nadal jeden. Tylko trochę poobijany

Te zdjęcia zrobiono smartfonem. Często modelami sprzed kilku lat

Wśród nagrodzonych zdjęć konkursu Huawei Next Image 2021 nie brakuje ujęć z najnowszych modeli, często P40 Pro. Ale zdecydowanie największe wrażenie zrobiły na mnie zdjęcia wykonane starszymi modelami lub smartfonami niebędącymi flagowcami. Oto kilka przykładów:

Huawei P30 Pro (smartfon z 2019 roku)
Huawei nova 3i (smartfon z 2018 roku)
Huawei nova 7
Huawei Mate 9 Pro (smartfon z 2017 roku)
Huawei nova 7i

Warto odnotować, że wśród nagrodzonych zdjęć ze wszystkich kategorii tylko jedno zostało wykonane najnowszych modelem – P50 Pro. To pokazuje, że do zrobienia efektownej fotografii nie potrzebujemy wcale najnowszego sprzętu.

Wśród laureatów konkursu znalazło się dwóch Polaków. Zdjęcie Adriana Kulika zobaczycie wyżej, to pierwsze z dodanych (P30 Pro) zatytułowane There is not zostało wyróżnione w kategorii Portret. Z kolei Bartosz Radwański wygrał kategorię Telephoto poniższym zdjęciem The Mist Rider, również wykonane Huaweiem P30 Pro.

Wszystkie nagrodzone zdjęcia znajdziecie pod tym adresem. Zdecydowanie warto je obejrzeć.