Konferencja Asów Internetu. Świat cyfrowy nie musi różnić się od realnego

Konferencja Asów Internetu organizowana przez fundację Szkoła z Klasą to wydarzenie kierowane do uczniów, rodziców i nauczycieli. Dzięki wymianie doświadczeń oraz poradom ekspertów będzie można dowiedzieć się, w jaki sposób udoskonalić zdalne nauczanie oraz funkcjonowanie w edukacyjnym świecie cyfrowym, ale również świecie realnym. Chip.pl jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.
Konferencja Asów Internetu. Świat cyfrowy nie musi różnić się od realnego

Program Asy Internetu

Chcemy czy nie, cyfrowy świat otacza nas coraz bardziej i wymaga coraz większej znajomości jego realiów. Internet nie musi być miejscem zupełnie innym od świata realnego. Tutaj również można, warto, a nawet trzeba kierować się dokładnie tymi samymi wartościami. Takimi jak rozsądek, uważność, siła (asertywność), życzliwość i odwaga. Są to myśli przewodnie programu edukacyjnego Asów Internetu. Jego celem jest uczenie dzieci poruszania się w cyfrowym świecie w sposób odpowiedzialny i bezpieczny.

W ramach programu eksperci przygotowali kilkadziesiąt scenariuszy interaktywnych lekcji, które mogą być wykorzystane zarówno w nauce zdalnej, jak i stacjonarnej. Poruszane w nich tematy są bardzo ważne w dzisiejszych czasach i dotyczą m.in. tego jak mądrze udostępniać informacje o sobie w sieci, jak unikać oszustów i posługiwać się silnymi hasłami, jak reagować na niewłaściwe zachowania w sieci oraz z kim można o nich rozmawiać.

Program kierowany jest głównie do najmłodszych, czyli uczniów szkół podstawowych.

Czytaj też: Nowy sterownik GeForce Game Ready już dostępny. Wprowadza wsparcie nowych kart i polskiego hitu AAA

Trzy panele konferencji Asów Internetu

I panel konferencji Asów Internetu odbędzie się 10 lutego w godzinach 10-13. Będzie skierowany do uczniów szkół podstawowych. Plan lekcji wygląda następująco.

Lekcje dla klas 0-3 poprowadzą: 

 • Marta Florkiewicz- Borkowska “W krainie życzliwości”
  W krainie życzliwości dużo się dzieje. Tam wszystko jest takie radosne i uśmiechnięte. Podczas naszego spotkania dowiesz się, jakie zwyczaje panują w tej krainie, kto w niej mieszka i jak tam trafić. 
 • Krzysztof Jaworski “W poszukiwaniu źródeł odwagi”
  Czym i jaka jest odwaga? Gdzie mieszka? Do czego ją wykorzystać? To pytania na które będziemy szukać odpowiedzi podczas zajęć o odwadze.

Lekcje dla klas 4-8 poprowadzą: 

 • Monika Mikołajczuk “Rośnij w siłę”
  Czy ktoś mały i młody może być silny? Co może być siłą? Jak pokazać siłę w codziennych sytuacjach?
 • Joanna Apanasewicz “Trenuj zmysły – bądź uważny”
  Jak być uważnym w świecie pełnym bodźców i rozpraszaczy? Czy uważność to coś co można wytrenować? Oczywiście, że tak. Twoje zmysły, które odbierają świat wokół Ciebie można wyostrzyć dzięki prostym ćwiczeniom, które poznasz podczas naszego spotkania. 
 • Kamil Paździor “Włącz Rozsądek”
  O tym jak uruchomić rozsądek, by ratował nas w sytuacjach trudnych i niejasnych.

Czytaj też: Obecny stan akumulatorów półprzewodnikowych Quantumscape zwiastuje rewolucje

II panel odbędzie się w godzinach 15-17 i jest skierowany do nauczycieli oraz szeroko pojętego grona edukatorów. Podczas panelu poruszone zostaną następujące kwestie.

 • Małgorzata Rosalska “Kompetencje przyszłości jako element zasobów karierowych” Kompetencje cyfrowe stanowią jeden z najważniejszych zasobów karierowych – warto zastanowić się jak je rozwijać i efektywnie wykorzystywać. Jakie kompetencje, oprócz kompetencji cyfrowych, będą istotne przy zatrudnieniu w przyszłości? Jak przeciwdziałać niepowodzeniom karierowym oraz w jakie kompetencje i umiejętności powinni już dzisiaj inwestować młodzi, by osiągnąć sukces na rynku pracy?
 • Dariusz Martynowicz “Lekcja on-line. Jak angażować, nie zapominając, że uczeń też człowiek? “
  Niektórzy mówią, że pandemia to czas traumy, a jej doświadczenie to dla wielu ludzi (także młodych) przeżycie graniczne, inicjacyjne, ale także egzystencjalne. Specjalne warunki wymagają niewątpliwie specjalnych działań nauczycieli i nauczycielek. Co i jak możemy zrobić podczas lekcji, by z jednej strony zaangażować ucznia, jednocześnie nie zapominając o jego przeżyciach?
 • Magdalena Śniegulska “A gdyby szkołę stworzyć od nowa? Znaczenie relacji w uczeniu i uczeniu się”Czytając wypowiedzi młodych uczniów i nauczycieli w raporcie Fundacji Szkoła z Klasą, możemy zadać sobie pytanie, jaki ma być współczesny nauczyciel-wychowawca? Młodzi ludzie potrzebują przede wszystkim mądrego dorosłego, z którym zbudują bezpieczną relację. Jak te relacje budować i na co zwracać uwagę, co warto wiedzieć o uczniach, ale i o sobie?

III panel będzie rozrywkowym zakończeniem konferencji. W godzinach 18-19 odbędzie się I Turniej Asów Internetu, który poprowadzi Rober Janowski. Pojedynek drużyny Rosądersów oraz Życzliwersów będzie starciem młodej krwi ze starymi wilkami. Konkurencje będą powiązane z tematyką Internetu, cyberbezpieczeństwa, nie zabraknie też wyzwań kreatywnych.

Rejestracja na konferencji Asów Internetu

Rejestracji na wydarzenie można dokonać na dedykowanej stronie internetowej. Udział w konferencji jest bezpłatny. Ze swojej strony zachęcamy do udziału i gorąco polecamy. Do zobaczenia!